140 lat Kolei w Skawinie

1 sierpnia 1884 roku Galicyjska Kolej Transwersalna dotarła do Skawiny, otwierając przed naszym miastem nowe perspektywy rozwoju. W niedzielę 8 września w Skawinie świętowaliśmy 140 lat kolei w naszym mieście. Obchody są elementem świętowania jubileuszu 660-lokacji miasta. Nie zabrakło wspomnień o budowie kolei transwersalnej w ostatnich dekadach XIX wieku i podróży pociągami retro, który przyjechał do Skawiny prosto ze Skansenu w Chabówce.

Oficjalne uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości rozpoczęły się od tradycyjnego dla kolejarzy odegrania hejnału mariackiego, a następnie hymnu RP. Następnie  nadano dworcowi imię płk Andrzeja Hałacińskiego – urodzonego w Skawinie legionisty, dyplomaty i zamordowanego w Katyniu współautora pieśni „My Pierwsza Brygada”. Uroczystego odsłonięcia tablicy potwierdzającego ten fakt dokonali między innymi krewna płk. Hałacińskiego a także  Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.

Decyzja o budowie kolei pod koniec XIX wieku dała Skawinie ogromny impuls rozwojowy, który trwał przez wiele lat. Później przyszły gorsze czasy, kolej zaczęła podupadać i tracić na znaczeniu. Kilkanaście lat temu zapadły jednak decyzje, by od nowa postawić na transport kolejowy i dziś widzimy tego efekty. Nasi mieszkańcy coraz częściej wybierają podróż koleją, która niejednokrotnie jest szybszą i tańszą alternatywą dla transportu samochodowego –  powiedział burmistrz Norbert Rzepisko.

Na licznie zgromadzonych przy skawińskim dworcu mieszkańców i gości czekało tego dnia mnóstwo atrakcji. Można było przenieść się w czasie i zwiedzieć a nawet przejechać pociągiem retro „Hałaciński” oraz „Kazimierz Wielki” ciągniętymi przez zabytkowy parowóz, który przyjechał do Skawiny ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Składy retro budziły wielkie zainteresowanie miłośników kolei. Zorganizowane były dwa kursy na trasie Skawina przez Brzeźnicę do Spytkowic.

Pomysłodawca wydarzenia Arkadiusz Lisowski, mieszkaniec naszej gminy, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie przypomniał ważne dla kolei, historyczne fakty.

– Galicyjska Kolej Transwersalna dotarła do Skawiny 1 sierpnia 1884 roku – mówił Arkadiusz Lisowski. Nadanie dworcowi w Skawinie imienia płk. Halacińskiego jest początkiem tworzenia Kolejowego Szlaku Niepodległości, który będzie łączył w Krakowie i okolicach kolejowe miejsca, a jednocześnie będzie upamiętniał bohaterów polskiej niepodległości. – podkreślał.

Na parkingu przy dworcu w Skawinie były też okazjonalne stoiska i wystawa taboru kolejowego: POLREGIO, Kolei Małopolskich, Straży Ochrony Kolei a także wystawa zabytkowych autobusów, które przygotowało MPK w Krakowie.

Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie, Związek Piłsudczyków RP Okręg Krakowski we współpracy z Gminą Skawina, Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie, której siedziba mieści się na dworcu oraz instytucje i organizacje związane z Koleją.

 

Źródło: BB / PSW – gminaskawina.pl