Czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu?

HOTEL-CROCUS

Popularność hoteli stale rośnie. Coraz więcej osób poszukuje odskoczni od rzeczywistości i spędza swój urlop poza miejscem zamieszkania. To zaś powoduje, że na rynku działa coraz więcej ośrodków oraz pensjonatów oferujących noclegi dla przyjezdnych gości. Znalezienie dobrego hotelu nie jest jednak najprostszym zadaniem, zwłaszcza w masie narastających opcji. Wybierając miejsce na czas wyjazdu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Zazwyczaj nie da się jednoznacznie stwierdzić, który hotel zalicza się do tych wartych uwagi, a który nie – większość recenzji jest w końcu obiektywnych, a pod uwagę brane są indywidualne aspekty pobytu. Oznacza to, że dany hotel powinien spełniać osobiste oczekiwania. Istnieją jednak ogólne czynniki, które mają poważny wpływ na standard hotelu. Poznaj je wszystkie!

Najważniejsze aspekty, które definiują standard hotelu

Hotel w dużej mierze stanowi jeden z warunków udanego urlopu. Nawet jeżeli planujemy przebywać tam wyłącznie w celach wypoczynkowych, po całym dniu intensywnego zwiedzania, ważne aby zapewniał on odpowiedni komfort. Z tego powodu wiele osób przed wyjazdem dokładnie analizuje oferty, skupiając się zarówno na plusach i minusach danego obiektu. W ogólnej ocenie ekspertów, uwaga kierowana jest na kilka czynników, wśród których wymienia się:

  • Lokalizację hotelu. Niektóre osoby kładą szczególny nacisk na to, by pensjonat znajdował się w samym centrum miasta lub jak najbliższej konkretnych atrakcji, kiedy inni stawiają na kompleks wypoczynkowy ulokowany nieopodal lasu, z dala od zgiełku charakterystycznego dla dużych miast. Położenie hotelu stanowi jeden z najważniejszych aspektów, które determinują jego jakość w oczach gości. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że hotele w centrach miast są zazwyczaj droższe niż te, które ulokowane są na obrzeżach – nie jest to jednak warunek, który sprawdza się w każdym przypadku.
  • Wyposażenie pokojów. Warto zaznaczyć, że hotele oferują różny poziom standardu, od którego uzależnione jest wyposażenie i wielkość pokojów. Według powszechnie panujących standardów, w hotelowym pokoju powinno znajdować się łóżko, miejsce do przechowywania ubrań czy bagaży, stolik lub biurko, a także dodatkowe oświetlenie oraz lustro. Wyposażenie definiuje również ilość gwiazdek, jakie posiada dany obiekt. Przykładowo, czterogwiazdkowe hotele, takie jak Hotel Crocus, powinny oferować swoim gościom pokoje o powierzchni co najmniej 12 metrów kwadratowych, a także standardowe wyposażenie wzbogacone o fotele lub kanapę, lodówkę bądź minibarek, suszarkę oraz klimatyzację. Co więcej, w hotelach czterogwiazdkowych zainteresowani mogą również wynająć apartament (powinien charakteryzować się wielkością przynajmniej 25 m2).
  • Poziom higieny w obiekcie. Chyba nic nie psuje wyjazdu tak, jak brud zastany w pokoju hotelowym czy w częściach wspólnych. Wybierając hotel, dobrze jest zawczasu zapoznać się z opiniami byłych gości, zwracając szczególną uwagę na kwestie związane z czystością pomieszczeń. W momencie, gdy zarzutów dotyczących porządku jest naprawdę sporo, bezpieczniej jest odpuścić sobie pobyt w danym miejscu.
  • Standardy obsługi. Wykwalifikowana i pomocna kadra to element, na który również powinno się zwrócić szczególną uwagę. Współcześnie wiele hotelu oferuje usługi concierge – osobistego kamerdynera, który będzie w stanie doradzić odnośnie atrakcji, punktów gastronomicznych, a także posłuży pomocą, gdy tylko pojawi się jakiś problem związany z pobytem w hotelu.
  • Atrakcje i udogodnienia. Branża hotelowa stale się rozwija, przez co obiekty coraz częściej decydują się na wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla gości. Place zabaw dla dzieci, baseny czy oferty SPA to tylko jedne z wielu „bonusów”, jakimi dziś szczycą się pensjonaty. Należy pamiętać o tym, by uważnie zapoznać się z daną ofertą hotelu – skorzystanie z niektórych udogodnień może wymagać uiszczenia dodatkowych opłat.

Czy ilość gwiazdek stanowi podpowiedź przy wyborze hotelu?

To, ile gwiazdek posiada dany obiekt, nie jest dziełem przypadku. Zasady ich przyznawania są bowiem ściśle określone – oznacza to, że hotel powinien spełniać odgórne standardy, za które może otrzymać daną ilość gwiazdek. To właśnie ich liczba jest bezpośrednio związana ze standardem danego hotelu; można więc traktować je jako informację dla potencjalnych gości odnośnie udogodnień, jakie czekają na miejscu. Za ich przyznawanie odpowiada specjalna komisja, która sprawdza standard oraz jakość usług zgłaszanych obiektów. Podczas wyboru hotelu, dobrze jest zwrócić uwagę na ilość gwiazdek, jaką posiada dany hotel; oczekując wysokiego standardu, powinno się szukać zwłaszcza hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych. W przypadku, gdy nasze wymagania nie są aż tak wygórowane, lepiej zwrócić się ku obiektom z mniejszą liczbą gwiazdek, a tym samym niewielką liczbą udogodnień lub ich brakiem. Wybór hotelu to kwestia niezwykle indywidualna; dobrze jest jednak mieć na uwadze ogólne czynniki, które składają się na hotelowe standardy. Dzięki tej wiedzy, podjęcie decyzji może okazać się zdecydowanie prostsze.