Czym są lampy bakteriobójcze przepływowe i jak je dobrać do pomieszczenia?

Promieniowanie ultrafioletowe, które wykorzystują lampy bakteriobójcze, od lat są z powodzeniem wykorzystywane w szpitalach czy przychodniach w celu dekontaminacji. Sterylizatory tego rodzaju stwarzają całkowicie sterylne warunki, dzięki czemu zarówno pacjenci, jak i personel, mogą czuć się bezpiecznie. Istnieje kilka rodzajów lamp.  Warto wiedzieć, czym się odróżniają i jak umiejętnie dobrać je dobrać do potrzeb. Poznanie ich specyfiki i zastosowania niewątpliwie w tym pomoże.

Lampy przepływowe. Jak działają i czy są bezpieczne dla ludzi i zwierząt?

Profesjonalne lampy przepływowe UV są, krótko mówiąc, jednymi z najskuteczniejszych urządzeń służących do dezaktywacji bakterii, wirusów czy grzybów. To bardzo proste w obsłudze urządzenia. Wystarczy je włączyć; przepływowa lampa zaczyna wtedy wykorzystywać promieniowanie ultrafioletowe, oczyszczając powietrze w wybranym miejscu. To istotne, aby zaznaczyć w tym miejscu, że ta technologia pozostaje zarazem bezpieczna dla wszystkich osób przebywających w pobliżu jej działania. To odróżnia je od lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania, jakie wymuszają opuszczenie pomieszczenia przed ich włączeniem. Jak dokładnie działa lampa przepływowa? Wentylator zasysa skażone powietrze i kieruje je do specjalnej komory dezynfekcyjnej. Następnie przechodzi przez filtr, który zatrzymuje na swojej drodze wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pył. Oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest wtedy z powrotem do pomieszczenia. To znacząco ogranicza możliwość alergii i gwarantuje sterylność. Warto pamiętać, że tylko kontakt z bezpośrednim promieniowaniem może powodować negatywne skutki dla ludzi i zwierząt.

Jak wybrać odpowiedni sterylizator do potrzeb? Oto kilka cennych informacji

Sterylizator tego rodzaju wykorzystany może być w gabinecie stomatologicznym, ale też ogólnie w przychodni czy laboratorium. Innymi słowy: wszędzie tam, gdzie przyda się dezynfekcja powierzchni. W odróżnieniu od lampy bakteriobójczej bezpośredniego działania, może być wykorzystywany w obecności ludzi i zwierząt. Sprawia to, że nie jesteśmy ograniczeni. Istnieją również dwufunkcyjne lampy. Zawierają one specjalny pojemnik zewnętrzny, jaki umożliwia działanie bezpośrednie. Który sterylizator najlepiej wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. To na przykład dobór odpowiedniej dawki promieniowania do przeznaczonej dekontaminacji, ale także wielkość pomieszczenia czy warunki montażu. Należy pamiętać, że lampa musi być zamontowana na wysokości, która umożliwi skuteczne odkażanie powierzchni. Dlatego też to lampy przepływowe, zwane inaczej tunelowymi, są wygodne; gwarantują bowiem wszechstronność. Choć to  urządzenia proste w obsłudze, to w razie wątpliwości warto zapytać o dodatkowe informacje specjalistę. Świetny wybór jakościowego sprzętu znaleźć można na stronie internetowej: https://lubdent.com.pl/lampa-uv-bakteriobojcza-przeplywowa, w sklepie LUBDENT. Koniecznie sprawdź ich asortyment!