Dlaczego pamięć u dzieci należy ćwiczyć od najmłodszych lat? Poznaj odpowiedź

Dlaczego jedni zapamiętują coś zaledwie w kilka sekund, a inni potrzebują więcej czasu? Odpowiedzią jest prawidłowy rozwój pamięci. Zastanów się, ile razy podejmowałeś się ćwiczeń wzmacniających tą zdolność naszego mózgu? Niestety spora część osób lekceważy to uważając, że przecież mają dobrą pamięć. Warto jednak wiedzieć, że brak regularnych ćwiczeń wspomagających ten proces przyczynia się do problemów widocznych szczególnie w okresie starzenia ale nie tylko! W obecnych czasach nawet młode osoby mają spore problemy z zapamiętywaniem podstawowych rzeczy. W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci dlaczego dbanie o pamięć jest ważne od najmłodszych lat, a co najważniejsze wskażemy jakie działania musisz podjąć. Czytaj dalej!

Pamięć – najważniejsza zdolność naszego mózgu. Sprawdź czy dbasz o nią jak należy

Na samym wstępie wyjaśnimy dokładnie czym właściwie jest pamięć, którą ma każdy z nas. Najprościej mówiąc to zdolność naszego mózgu do pozyskiwania oraz przechowywania wszelkich informacji docierających ze środowiska zewnętrznego. To właśnie dzięki pamięci wiemy jak coś wykonać np. jechać na rowerze lub prowadzić auto. Zastanawiałeś  się dlaczego kiedy udało Ci się rozwiązać jakiś problem następnym razem wiedziałeś już co robić? Odpowiedź jest bardzo prosta! Cały proces poczynając od pojawienia się trudności aż do jej pokonania zapisał się właśnie w Twojej pamięci. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że dzięki zdolności zapamiętywania jesteśmy w stanie właściwie funkcjonować. Jak widzisz jej znaczenie jest ogromne dlatego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć dbania o nią. Nie każdy zdaje sobie sprawę ale nasze postępowanie może zarówno niszczyć jak i rozwijać pamięć. Wśród negatywnych czynników wymienia się m.in.:

  • nieodpowiednią dietę,
  • brak podejmowania działań intelektualnych,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niewystarczającą ilość snu,
  • stres,
  • nałogi i wiele innych.

Gry intelektualne to prosty sposób na rozwój u najmłodszych i nie tylko

Aby przez całe życie cieszyć się dobrą pamięcią należy o nią dbać już od najmłodszych lat. Chodzi tutaj o wykształcenie pewnych nawyków, dzięki czemu dziecko nawet w dorosłym życiu będzie wiedziało jakie czynności podejmować. Najskuteczniejszym sposobem na rozwinięcie zdolności zapamiętywania u dzieci są wszelkiego rodzaju gry i zabawy intelektualne. Poza pamięcią wpływają na lepszą koncentrację. Dlaczego należy zacząć działać już od najmłodszych lat? Odpowiedzią jest mózg. W wieku dziecięcym jest on niezwykle plastyczny. Oznacza to, że z łatwością pochłania wszelkie pozytywne bodźce ze środowiska. Czas zatem przedstawić Ci przedmiot, który z pewności przypadnie do gustu Twojemu dziecku. Mowa tutaj o popularnej grze „pamięć” jaką znajdziesz pod adresem puzzle4u.pl. Poprzez odkrywanie kolejnych obrazków dziecko musi znaleźć parę. Największą zaletą jest to, że gra ta sprawdzi się również dla dorosłych. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wspólnie ze swoją pociecha zadbał również o swój mózg! Odwiedź sklep Puzzle4u – atrakcyjna oferta czeka!