Gdzie i jak kupić używany samochód?

Wielu ludzi nie może pozwolić sobie na kupno nowego samochodu, więc decydują się na auto używane. Może wydawać się to nie lada wyzwaniem, w końcu oszuści i naciągacze kryją się na każdym kroku, a przysporzyć sobie tylko kolejnych zmartwień związanych z serwisem i naprawą nowo kupionego pojazdu, to żadna przyjemność. Gdzie i jak znaleźć używany samochód w dobrym stanie, tak aby mógł służyć nam przez kolejne lata? Kilka wskazówek.

Gdzie możemy nabyć samochody używane?

Opcji jest bardzo wiele. Od samochodów poleasingowych po ogłoszenia na portalach społecznościowych. Przedstawię tutaj kilka możliwości wraz z ich zaletami oraz wadami.

  • Samochody poleasingowe

Firmy kupują samochody w leasingu na kilkuletnie okresy. Po krótkim czasie ich intensywnej eksploatacji, są wystawiane na aukcje, w których zwykle brać mogą udział tylko firmy i komisy wyspecjalizowane w sprzedaży tego typu samochodów. Znaleźć więc je możemy tego typu specjalnych komisach. Plusami zakupu samochodu po leasingu jest zwykle pełna książka serwisowa, zwykle tego typu samochody są regularnie sprawdzane, a każda usterka jest usuwana na bieżąco. Co więcej są to samochody w miarę nowe i dobrze wyglądające. Minusem jest zdecydowanie to, że po kilku latach tak intensywnego użytkowania, pojazd może pochwalić się bardzo dużym przebiegiem, a niektóre części silnika mogą być bardzo mocno wyeksploatowane.

  • Serwisy ogłoszeniowe wyspecjalizowane w sprzedaż samochodów oraz portale aukcyjne

W sieci dostępnych jest bardzo wiele stron, wyspecjalizowanych w sprzedaży samochodów używanych. Ich plusem jest zdecydowanie to, że wiele ważnych informacji, które będą nas interesować na temat samochodu, nad którego kupnem się zastanawiamy , jest dla nas dostępnych od ręki. Nie musimy nawet wychodzić z domu, wystarczy, że otworzymy ogłoszenie. Odpowiednie filtry pozwolą nam wyszukać samochód, który będzie odpowiadać naszym preferencjom. Minusem jest to, że wiele ogłoszeń i zdjęć rozmija się z rzeczywistością. Trzeba uważać, żeby nie trafić na oszusta.

  • Giełdy samochodowe

Na giełdzie mamy możliwość obejrzenia samochodu na żywo. Większość przydatnych informacji zdobędziemy na miejscu, a możliwość obejrzenia naszego przyszłego nabytku z bliska, zdecydowanie zmniejsza ryzyko oszustwa. Niestety, nie każdemu po drodze na giełdę samochodową. Czasami najbliższa oddalona jest o kilkadziesiąt kilometrów, tak więc nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z jej oferty. Kolejną wadą jest mniejszy wybór niż na np. portalach aukcyjnych.

  • Komisy samochodowe

Ich zaletą jest zdecydowanie możliwość obejrzenia samochodu z bliska oraz możliwość odbycia jazdy próbnej. Bardzo często komisy oferują nam możliwość skorzystania z ubezpieczenia oraz kredytu. Wadą są wygórowane ceny, często można spotkać się z sytuacją, w której pracownik komisu nie umożliwia nam sprawdzenie samochodu w warsztacie chcąc np. ukryć powypadkową przeszłość pojazdu. Trzeba również uważać na fikcyjne gwarancje.

  • Licytacje komornicze i powindykacyjne

Banki, urzędy skarbowe oraz kancelarie komornicze, często sprzedają samochody w drodze licytacji. Czasami można znaleźć tam ciekawe okazje, jednak wadą jest to, że nie mamy możliwości wykonania jazdy próbnej, ani sprawdzenia samochodu w warsztacie. Pojazd możemy oglądać tylko w określonym czasie i miejscu, więc trzeba być bardzo ostrożnym w trakcie zakupu.

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniu?

Jeśli mamy już upatrzoną markę i model samochodu, który nas interesuje, możemy przejść do czytania ogłoszeń. Zwracajmy uwagę na szczegółowość i konkretność ogłoszenia. Czy podane są wszystkie dane techniczne, które nas interesują, jeśli nie- możemy skontaktować się ze sprzedawcą. Zwracajmy uwagę, czy sprzedający odpowiada nam wprost czy zataja część informacji. Kiedy już oglądamy samochód na żywo, koniecznie sprawdźmy czy wszystkie szczegóły zgadzają się z informacjami z ogłoszenia.

Uważajmy na samochody, które są świeżo po montażu instalacji LPG. Może to świadczyć o tym, że instalacja została źle podłączona co spowodowało problemy z silnikiem, a właściciel szybko próbuje pozbyć się samochodu. Nie zwracaj uwagi wyłącznie na przebieg, sprawdźmy również pojemność silnika, rocznik oraz wyposażenie. Jeśli samochód ma wysoki przebieg, nie musi być to od razu powodem do dyskwalifikacji. Sprawdźmy książę serwisową samochodu, jeśli przebieg jest odpowiednio udokumentowany, pozwoli nam to ocenić rzeczywisty stan techniczny pojazdu.

Podsumowując…

Przede wszystkim- bez pośpiechu. Samochodu nie kupuje się co tydzień. Lepiej więc poświęcić cierpliwie wiele czasu na znalezienie odpowiedniego auta w dobrej kondycji, zamiast pozwolić sobie wcisnąć samochód poskładany z kilku innych. Najważniejszy dla nas przy zakupie samochodu używanego powinien być obecny stan techniczny pojazdu oraz uzupełnione i klarowne dokumenty pojazdu.

Uruchom.com
Artykuł został przygotowany przez firmę Akumulatory Kraków – Uruchom.com