Categories: Ekologia

Grupa mieszkańców blokowała ulicę krakowską w Skawinie

Hucznie zapowiadana blokada krakowskiej odbyła się w dniu dzisiejszym i oprócz zainteresowania kilku stacji telewizyjnych na demonstrację przybyło kilkadziesiąt osób, którzy mieszkają w Skawinie.

Skawiński Alarm Smogowy jako organizator tego zgromadzenia robił wszystko, aby zainteresować opinię publiczną problemem z jakim wg. nich zmaga się miasto Skawina.

O tych problemach już pisaliśmy wcześniej, gdzie głównym postulatem jest „wymuszenie” na władzach firmy Valeo hermetyzacji uciążliwej części produkcji oraz zbadania składu chemicznego emitowanego fetoru przez niezależnych ekspertów.

Problem jest poważny i wymaga natychmiastowych działań, jednak jak się okazuje na dzisiejszym proteście pojawiła się mała grupa mieszkańców, w porównaniu z poprzednim protestem. Na poprzedniej demonstracji było wielokrotnie więcej osób. Czy teraz nastąpią podobne działania, tak aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie, a renoma zakładu zatrudniającego kilka tysięcy osób nie cierpiała?

Jeżeli żądania Skawińskiego Alarmu Smogowego nie zostaną spełnione to protestujący zapowiadają blokadę zakładu, w niedługim czasie o czym informowali we wcześniejszych zapowiedziach.

Z kolei jak podaje strona informacyjna gminaskawina.pl Burmistrz Norbert Rzepisko nie dziwi się organizatorom protestu i zniecierpliwionym mieszkańcom. Podkreśla, że uciążliwy zapach jest problemem mieszkańców i władz gminy, który musi być wreszcie rozwiązany.

Władze Miasta i Gminy Skawina od dłuższego czasu prowadzą działania, mimo braku konkretnych narzędzi prawnych, zmierzające do poradzenia sobie z zanieczyszczeniem powietrza. Wystarczy wspomnieć tylko o interwencji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii burmistrza Norberta Rzepisko i wiceburmistrza Tomasza Ożoga. Teraz mieszkańcy Skawiny oraz ich przedstawiciele oczekują narzędzi prawnych, które są niezwykle potrzebne. Władze gminy chcą utworzenia jednej instytucji zajmującej się ochroną środowiska, która w ramach swoich kompetencji będzie miała możliwość wydawania pozwoleń, ale również otrzyma konkretne narzędzia kontrolne i egzekucyjne.

Samorząd gminny powinien być stroną w postępowaniach dotyczących ochrony środowiska, ale także mieć możliwość prowadzenia wspólnych kontroli instytucji ochrony środowiska, inspekcji pracy, sanitarnej, nadzoru budowlanego, służb celnych i podatkowych. To w trakcie tych kontroli instytucje państwowe powinny mieć możliwość natychmiastowego wstrzymania pracy instalacji, jeśli zostanie wykryty jakikolwiek związek chemiczny nie ujęty w pozwoleniach.

Reforma musi być poprzedzona szeroką debatą, w której wezmą udział m. in. przedstawiciele gmin oraz instytucji obecnie odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Podczas takich dyskusji nie może zabraknąć organizacji i ruchów działających na rzecz poprawy jakości powietrza.  Czas na wprowadzenie ustawy odorowej oraz stworzenie instrumentów wykonawczych, które będą pozwalały „mierzyć zapachy”.

Redakcja

Recent Posts

Znamy program na Dni Skawiny 2024

Obchody Święta Miasta to weekend pełen atrakcji dla całych rodzin, który rokrocznie przyciąga tysiące mieszkańców…

2 tygodnie ago

Koncert Orkiestry Księżniczek ponownie w Krakowie!

Już 21 kwietnia 2024 roku w Krakowie odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na…

2 tygodnie ago

Powstaje Izba Pamięci w Jaśkowicach

Aktualnie trwa zbiórka eksponatów, kolekcji w ramach programu "Utworzenie Izby Pamięci w Jaśkowicach" Sołtys wsi…

4 tygodnie ago

Kampania Rowerowy Maj ponownie w naszej gminie

Gmina Skawina już po raz ósmy  będzie uczestniczyła w Kampanii Rowerowy Maj, czyli największej akcji…

4 tygodnie ago

Idealny sposób na ciągły brak czasu

Choć dieta pudełkowa może kojarzyć się z rygorystycznym podejściem do żywienia, nie zawsze musi tak…

4 tygodnie ago

Konferencja Burmistrza Norberta Rzepisko w sprawie zakładu Valeo

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w 27 marca na skawińskim Rynku, burmistrz Norbert Rzepisko…

1 miesiąc ago

This website uses cookies.