Gwiazdka Sąsiedzka w Skawinie

Samotność w święta doskwiera mocniej, a przecież tak niewiele potrzeba by stworzyć serdeczną atmosferę, poznać swojego sąsiada, mieć okazję do rozmowy i pomocy. A co gdyby wspólnie z sąsiadami spędzić jeden wieczór? Między 10 grudnia 2018 r., a 6 stycznia 2019 r. zróbmy sobie Sąsiedzką Gwiazdkę!

Dla kogo?

Do zorganizowania Sąsiedzkiej Gwiazdki zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Krakowa oraz powiatów myślenickiego, krakowskiego, bocheńskiego, wielickiego, miechowskiego, proszowickiego.

Dlaczego?

Zimą trudniej wyjść poznawać ludzi gdzieś daleko. Bo zimno, szybko ciemno i dzień krótki. Ale czy tak naprawdę znamy ludzi którzy są najbliżej? Naszych sąsiadów? Może dobrze byłoby się poznać, polubić, poszukać tego co łączy, spędzić razem czas w przyjemny sposób? A może niedaleko nas, tuż za ścianą mieszka osoba, która potrzebuje tego bardziej niż myślimy? Samotność w Święta doskwiera mocniej, a przecież tak niewiele potrzeba by stworzyć serdeczną atmosferę, poznać swojego sąsiada, mieć okazję do rozmowy i pomocy.

Ideą sąsiedzkiej gwiazdki jest zachęcenie najbliższego otoczenia do poznania się i ocieplenia kontaktów w tym zimniejszym okresie roku. A przecież nie ma ku temu lepszej okazji niż Święta Bożego Narodzenia! Ten niezwykły okres sprzyja otwieraniu się na drugiego człowieka. Potrzebujemy poznać kogoś by mu zaufać, a milej, bezpieczniej i weselej mieszka się w otoczeniu ludzi, którzy się lubią i sobie ufają. Łatwiej też razem zadbać o wspólną przestrzeń i najbliższe otoczenie, zawalczyć by było ładniejsze, bardziej dostępne, przyjazne czy bezpieczniejsze.

Jak może wyglądać Sąsiedzka Gwiazdka?

Wspólne pisanie listów do Mikołaja, kolędowanie, dekorowanie pierniczków, robienie ozdób świątecznych czy drobnych prezentów, dojadanie i wymiana świątecznych pyszności to tylko część sposobów na spędzenie razem kilku godzin. Kto wie, może narodzą się nowe przyjaźnie i relacje, może razem wymyślicie co zrobić by łącząc siły rozwiązać jakiś problem który wszystkich dotyczy?

Możecie spotkać się u kogoś w mieszkaniu, przystroić swoją klatkę schodową i stworzyć wspólną, świąteczną strefę sąsiedzką lub skorzystać z udostępnionej przez partnerów akcji, przestrzeni. A może wolicie wspólnie ubrać osiedlową choinkę, ulepić bałwana lub porzucać się śnieżkami? To, jak spędzicie Sąsiedzką Gwiazdkę zależy tylko od Was.
Jak włączyć się do akcji?

  • Zapraszamy na stronę: KLIKNIJ TUTAJ – gdzie znajduje się więcej informacji na temat akcji oraz link do formularza rekrutacyjnego.
  • Zapraszamy także na spotkanie informacyjne, które odbędzie się już 13 grudnia 2018 r. o godzinie 18.00, ul. Rynek 12 (II piętro) w Skawinie.

Zapraszamy i zachęcamy do udziału!

źródło: Fundacja BIS