Categories: Artykuł partnera

Historia kostek logicznych i ich rodzaje. Kostka 5×5 to już wyższa szkoła jazdy!

Poprawne ułożenie kostki logicznej wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i solidnej nauki. Tak mogłoby się wydawać, ponieważ każdy, kto niezorientowany w wątku dostał do własnych rąk daną kostkę i próbował ją ułożyć, spotykał się z niemałym problemem. To jednak wcale nie musi być czarna magia i w zasadzie wystarczy poznać jeden wielu algorytmów, aby święcić sukces zakończenia całego procesu. Algorytmów jest wiele, niektóre są trudniejsze, niektóre trudniejsze, a więc każdy z nich wiąże się z jakąś oszczędnością czasu – mniejszą lub większą. Kostki 3×3 mistrzowie układają w mniej niż 10 sekund, a obecny rekord wynosi 3,47 s., co jest niezwykłym osiągnięciem.

Historia kostek logicznych. Poznaj twórcę, czyli Ernő Rubika

Kostka, którą wynalazł Ernő Rubik, jak już widzimy, wiele wspólnego z popularnym kompozytorem w Polsce nie ma nic wspólnego. Została bowiem stworzona przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza w 1974 roku. Co ciekawe, samemu twórcy pierwsze ułożenie zajęło aż miesiąc! Mówimy tu o oczywiście oryginalnej wersji, czyli 3x3x3. Dzisiaj to niewiarygodne, ale zasady zostały znacząco ułatwione poprzez ustalenie algorytmów. Człowiek wszystko sobie ułatwi! Na pewno uśmiech na twarzy się pojawi, gdy dowiemy się, że rekord ułożenia stopami należy do Amerykanina, który uporał się z całym procesem w niespełna 17 sekund. A jaki jest powód powstania kostki logicznej? Ernő Rubik chciał pomóc swoim studentom w lepszym zrozumieniu zasad trójwymiarowości i przestrzenności.

Znudziła Ci się kostka 3×3 i szukasz kolejnych wyzwań? Sięgnij po kostkę 5×5!

Kostka 3×3 jest zdecydowanie najpopularniejsza. Ułożenie jest stosunkowo proste, co sprawia, że przyjemność jest w zasadzie łatwo dostępna. To sprawia, że zwyczajny hobbysta może szukać nowszych wrażeń. Są na szczęście rozszerzenia. Kostka 4×4 może przyjść z pomocą. Ale pójdźmy o krok dalej. Kostka 5×5 jest oczywiście kostką nieparzystą, przez co nie ma problemu z parzystością podczas układania trzeciego etapu. Sposoby na ułożenie tej kostki są niemalże identyczne, jak przy kostce 4×4, choć, co jasne, występują pewne różnice w kombinacji. Jest ona przeznaczona raczej osobom już zaznajomionym z algorytmami na ułożenie wersji 3x3x3 i 4x4x4, ponieważ to trochę większe wyzwanie dla entuzjastów logicznej zabawy. Względem tradycyjnej wersji dodatek dwóch ścian potrafi już sporo namieszać. Jak myślisz, jaki jest rekord ułożenia? Kostkę 3×3, jak już zostało wspomniane, najszybciej ułożono w 3,47s. Kostkę 5x5x5 z kolei w… 34.92 w singlu. Chcesz nabyć dowolną wersję kostki logicznej? Sprawdź asortyment sklepu NetCube. Znajdziesz tam wszystko, czego szukasz, a z całą pewnością kostkę 5×5 w najlepszej jakości z uwzględnieniem atrakcyjnej ceny na paragonie.

Redakcja

Recent Posts

Ogólnopolski Dzień Seniora w Skawinie

W niedziele Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wydarzenie…

3 dni ago

Pięciolecie Orkiestry Księżniczek

Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 24 listopada…

1 tydzień ago

Burmistrz Rzepisko przekazał petycje w sprawie połączenia obwodnicy z węzłem autostradowym

Połączenie obwodnicy Skawiny z węzłem Kraków-Skawina jest jednym z najważniejszych wyzwań komunikacyjnych, które stoją przed…

3 tygodnie ago

Trzecia karetka dla Gminy Skawina

Od 1 listopada Pogotowie Ratunkowe w Skawinie im. Siegfrieda Greinera będzie dysponowało trzecią karetką, co…

3 tygodnie ago

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Gminie Skawina

Z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym Gubałówka odbyło się uroczyste spotkanie z…

1 miesiąc ago

Stalowe konstrukcje w budownictwie i przemyśle. Jakie jest ich zastosowanie?

Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie oraz przemyśle. Charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością…

1 miesiąc ago

This website uses cookies.