Jak zacząć działalność w e-commerce?

Niepewność jutra, zawirowania gospodarcze oraz widmo pandemii sprawiają, iż coraz więcej osób szuka własnej, nowej ścieżki kariery, w miarę możliwości bezpiecznej, skutecznej i rokującej. Uwagę wszystkich przykuwają statystyki, wskazujące na dynamiczny rozwój szeroko rozumianego segmentu e-commerce. Handel elektroniczny z wielu powodów wzbudza zainteresowanie, stąd wiele pytań dotyczących sposobu rozpoczęcia działalności, dróg zaopatrzenia oraz metod pozyskiwania klientów. Czym jest e-commerce? Jak zacząć sprzedawać? Sprawdźmy.

E-commerce, co to jest?

Jest to sprzedaż usług, towarów i półproduktów za pośrednictwem sieci internetowej. Odbiór zakupionych dóbr, praw lub treści może być realizowany bezpośrednio, ewentualnie poprzez kuriera. W przypadku wartości niematerialnych i prawnych realizacja zamówienia z reguły także następuje przez internet.

Nie ma żadnych ograniczeń co do podmiotów uczestniczących w transakcjach.

Są one dostępne i pełnoprawne w konfiguracjach:

  • B2B- Business to Business (firma z firmą);
  • B2C- Business to Customer (firma z konsumentem);
  • C2C- Customer to Customer (konsument z konsumentem);
  • C2B- Customer to Business (konsument z firmą).

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku powstał system EDI (Electronic Data Interchange) łączący serwery korporacji w celu wymiany informacji o zamówieniach, dostawach i płatnościach. Okazało się, że jest skuteczniejszy od tradycyjnych form łączności, a fakt, że zainteresowały się nim takie potęgi jak: Nissan, Dell, Cisco Systems, General Motors, Peugeot czy Ford, tylko przyspieszyły jego rozwój.

W efekcie mamy skuteczne narzędzia transakcyjne wykorzystywane przez platformy sprzedażowe (Allegro, Amazon, Ebay), duże sklepy online (Empik, Zalando, Decathlon), serwisy ogłoszeniowe (Olx, Gumtree) aż po niewielkie, nowo powstałe podmioty gospodarcze, pośród których być może znajduje się bądź znajdzie także Twój sklep internetowy.

Ciekawą formą wsparcia dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat, jest Blog Allegro. Naprawdę warto skorzystać.

Działania e-commerce dzielimy na następujące typy:

  • Kompleksowe, czyli obsługujące cały proces wymiany handlowej, od promocji, przez złożenie zamówienia, zapłatę, aż po wysyłkę i otrzymanie towaru.
  • Pośrednie, umożliwiające dotarcie do klienta przez sieć (promocja, sklep internetowy itp.), lecz dostawa towaru następuje w sposób tradycyjny, na przykład poprzez odbiór w sklepie stacjonarnym.
  • Mieszane, stosujące różne formy promocji, sprzedaży i docierania do klientów, w zależności od potrzeb. W pewnych okresach odbywa się to wyłącznie za pośrednictwem handlu online, w innych wykorzystywane są tradycyjne metody.

E-commerce, jak zacząć?

Nie obejdzie się w tym przypadku bez odrobiny nauki. Pamiętajmy, że internet rządzi się swoimi prawami, daleko odmiennymi od typowej sprzedaży stacjonarnej. Na początek warto przypomnieć tezę, iż kto pyta, nie błądzi. Skorzystanie z porad innych, bardziej doświadczonych sprzedawców na pewno przyniesie sporo korzyści. Między innymi w takim celu powstało Allegro Gadane dla sprzedających. Uważna lektura wypowiedzi pozwoli każdemu z początkujących zapoznać się z głównymi aspektami sprzedaży online, z którymi w przyszłości przyjdzie się zmierzyć.

W następnej kolejności warto przyjrzeć się technikom budowania sklepu online, optymalizacji i promowania strony www itd.

Jest jeszcze jedna sprawa, której nie można pominąć.

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rusza się zupełnie samodzielnie, czy też za pomocą platformy sprzedażowej?

O co chodzi?

Twój sklep online przynajmniej na początku będzie jednym z wielu, a to oznacza, iż potencjalnym klientom trudno będzie go zidentyfikować, poznać i polubić. Potrzebny jest skuteczny magnes, renoma i zasoby ludzkie, a takimi właśnie dysponuje popularna platforma sprzedażowa.

Nie da się ukryć, iż najpopularniejszym obecnie serwisem tego typu jest Allegro. I to ono może stać się furtką do sukcesu. Codziennie miliony klientów, miliony odwiedzin i miliony transakcji. Jest tego tak dużo, że z pewnością starczy i dla Ciebie.

E-commerce, badanie potrzeb

Zakładając, że masz już swoje źródło wiedzy teoretycznej, wypada przejść do działań praktycznych. Jednym z nich jest ustalenie profilu, w którym będzie się poruszał Twój sklep online. Innymi słowy, trzeba wiedzieć, czego potrzebują konsumenci, oraz jak skutecznie realizować ich oczekiwania?

Można w tym celu przeczytać kilkadziesiąt ksiąg, poradników i roczników statystycznych, można też poszukać odpowiedzi u źródła. Jako przyszły e- sprzedawca nie powinieneś lekceważyć opinii klientów znajdujących się np. na Allegro Gadane dla kupujących.

Trzeba zdawać sobie sprawę, iż w najbliższej przyszłości będą one dotyczyć także Ciebie. Przeciętny konsument poświęca średnio trzynaście minut i czterdzieści pięć sekund na zapoznanie się z opiniami innych klientów, zanim podejmie decyzję o zakupie danego towaru.

Zadowolony klient w większości przypadków wraca do sprzedawcy po kolejne towary i między innymi w tym kontekście buduje się świadomość marki. Z czasem o zakupie w Twoim sklepie zdecyduje wizerunek logo, nazwa firmy czy choćby znajomy adres internetowy.

Pocieszające jest to, że każdy dzień prowadzenia e- sklepu wzbogaca nas o nowe doświadczenia, sprawiając, że nie jest to czas stracony. Sprzedawcy uczą się, jak dostosować swoje działania tak, by zdobyć liczną i przede wszystkim lojalną grupę kupujących, a to już prosta droga do sukcesu.