Jednorodzinny dom parterowy czy piętrowy? Omawiamy za i przeciw

Na etapie pracy nad projektem domu naszych marzeń, musimy podjąć jedną z ważniejszych decyzji związanych z inwestycją. Mowa o tym, czy zdecydujemy się wybudować dom parterowy, a może piętrowy. Pod uwagę wziąć trzeba też popularne w ostatnim czasie rozwiązanie: lokal z użytkowym poddaszem. Które z powyższych pozwoli zaoszczędzić najwięcej środków, a które zapewni rodzinie komfort, jakiego nie sposób zaznać nigdzie indziej? Podpowiadamy, porównując wady i zalety domów różnego typu.

Domy parterowe nie tylko dla wygodnickich. To duża oszczędność!

 Nie jest tajemnicą, że wzniesienie domu pozbawionego piętra, a więc parterowego, to inwestycja mniej wymagająca i znacznie tańsza. Co za tym idzie, również prostsza w realizacji – brak dużych obciążeń pozwala zrezygnować z budowy stropu, a jedna kondygnacja oznacza brak schodów, zabierających cenne miejsce wewnątrz domu. W parterowej nieruchomości o wiele łatwiej zagospodarować otwartą przestrzeń, urządzając np. przestronny salon połączony z kuchnią, wyposażoną w modną i funkcjonalną wyspę. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z większą powierzchnią dachu. Trudno tu też mówić o wysokiej energooszczędności, choć niektóre realizacje ją uwzględniają mimo tego, że są parterowe. To chociażby domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach  z systemami mechanicznej wentylacji z rekuperacją czy nowej generacji piecami gazowymi. Wystarczy więc dobrze poszukać, aby natrafić na zadowalającą opcję: energooszczędny dom o designerskim wyglądzie. Nie można przy tym zapomnieć, że wybór domu parterowego oznacza inwestycję w komfortowe życie. Bez konieczności wchodzenia po schodach, mogąc wygodnie przemieszczać się po całym wnętrzu i łatwo komunikować się z resztą domowników.

Życie na dwóch poziomach, czyli dom piętrowy i z poddaszem użytkowym

Jednorodzinne domy piętrowe bez problemu można praktycznie urządzić, wykorzystując każdą wolną przestrzeń, nawet tę pod schodami czy skosami. Jest to możliwe, gdyż obecnie meble na wymiar da się dostosować do własnych potrzeb, oszczędzając z ich pomocą cenne metry kwadratowe. Budowa domu z piętrem stanowi trafne rozwiązanie nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale też dla młodych małżeństw, lubiących organizować przyjęcia i spotkania rodzinne. Wtedy na dole można zaaranżować przestrzeń do zabawy, a na górze przygotować sypialnię dla gości. Dom z użytkowym poddaszem to także mniejsze fundamenty i powierzchnia dachu, czyli jak łatwo się domyślić, mniejsze wymagania co do rozmiarów działki. Ponadto dom piętrowy zapewnia domownikom wyższy komfort cieplny, związany ze zminimalizowaniem utraty ciepła.

Ostateczna decyzja zawsze należy do rodziny, dlatego przed wyborem warto na spokojnie przedyskutować wszystkie za i przeciw z pozostałymi domownikami. Warto uwzględnić w dyskusji potrzeby dzieci, które szybko rosną i mają  zróżnicowane potrzeby. Pamiętajmy, że budowa domu jest inwestycją w przyszłość, a na tej nie warto oszczędzać. Życzymy powodzenia w poszukiwaniu rozwiązania, które spełni wszelkie oczekiwania Twojej rodziny!