Kiedy i jak zacząć zakup OC?

Czy chcesz, czy nie, jako właściciel samochodu osobowego musisz wykupić ubezpieczenie OC. Tak stanowi prawo, które pozwala organom państwa również na karanie niesubordynowanych kierowców, którzy jeżdżą bez ważnej polisy. Aby zapłacić za OC jak najmniej i przeprowadzić jak najkorzystniejszą transakcję, dowiedz się, kiedy i jak zacząć zakup tego ubezpieczenia.

Kiedy kupować OC

Najprostsza odpowiedź na postawione powyżej pytanie brzmi: zanim wygaśnie jego ważność. To jednak wie każdy kierowca i zapewne nie takiej odpowiedzi oczekujesz, bo zdajesz sobie sprawę z tego, że ostatni dzień obowiązywania OC jest również ostatnim dniem na kupno nowej polisy. To nie ubezpieczenie AC, które możesz przedłużyć w dowolnym momencie. Zapewne interesuje Cię jednak odpowiedź na pytanie, kiedy kupić OC, żeby zapłacić jak najmniej.

W praktyce czas wykupienia OC nie ma większego znaczenia w kontekście wysokości składki. Większość towarzystw zaproponuje Ci tę samą cenę niezależnie od tego, czy kupujesz polisę na 30 dni, czy na 1 dzień przed upływem wcześniejszego ubezpieczenia. Niektóre firmy mogą jednak nieco podwyższyć składkę w przypadku kupowania OC na ostatnią chwilę.

Choć ewentualna podwyżka składki z tytułu późnego wykupienia OC będzie symboliczna, dla pewności lepiej dać sobie więcej czasu na całą transakcję. 5-10 dni przed wygaśnięciem polisy to dobry moment, żeby na spokojnie móc zbadać rynek, skalkulować składkę w wielu towarzystwach i wybrać najlepszą, czyli w praktyce najtańszą ofertę. Jeżeli w tym momencie zastanawiasz się, jak wyliczyć cenę OC w różnych firmach, odpowiedź znajdziesz później.

Jak szukać OC

Szukanie najkorzystniejszego OC powinno opierać się o porównanie wysokości składki w różnych towarzystwach. Tylko w ten sposób możesz się dowiedzieć, w którym towarzystwie czeka na Ciebie najtańsza oferta. Szybkim i skutecznym sposobem na porównanie ceny w wielu firmach jest porównywarka OC kalkulator-oc-ac.auto.pl. Prosta w obsłudze i całkowicie darmowa, wymaga jedynie uzupełnienia formularza, żeby znaleźć najtańsze ubezpieczenie.

Z różnych względów nie każdy chce, umie czy lubi korzystać z Internetu i narzędzi dostępnych online. Jeśli należysz do tego rodzaju osób, możesz wybrać się do agenta lub multiagencji ubezpieczeniowej, żeby znaleźć najtańsze OC. Zajmie to trochę więcej czasu niż porównanie cen przez Internet, jednak jest równie skuteczne i gwarantuje uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Podobnie jak porównywarki ubezpieczeniowe, tak i agenci nie pobierają żadnych dodatkowych opłat za wyliczenie składki i sprzedaż OC.