Laboratorium Skawina kluczem do czystego powietrza

Dzięki eksperymentom i zabawom uczniowie skawińskich szkół dowiedzieli się, jak walczyć ze smogiem. W lekcji zorganizowanej przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wzięli udział Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste powietrze”, Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA oraz Tomasz Ożóg, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

W zajęciach, które odbyły się w piątek 27 kwietnia br., uczestniczyło ok. 360 uczniów z klas I-III szkół podstawowych w Skawinie (woj. małopolskie). Prowadzący lekcję Radek Brzózka – dziennikarz, popularyzator nauki i ambasador programu „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci” – przeprowadził widowiskowe doświadczenia, które pokazały dzieciom, jak powstają zanieczyszczenia powietrza i jak im przeciwdziałać. W eksperymentach pomagali mu Minister Piotr Woźny, Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak oraz Tomasz Ożóg, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

Piotr Woźny, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste powietrze”, podkreślił, że walka ze smogiem jest priorytetem rządu. Wśród wielu inicjatyw podejmowanych przez ministerstwa jest m.in. program dofinansowania termomodernizacji domów dla osób mniej zamożnych i potrzebujących pomocy. To właśnie w Skawinie będzie realizowany pilotaż tego programu pod nazwą „Laboratorium Skawina”, który – oprócz termomodernizacji budynków – zakłada montaż ekologicznych źródeł ciepła. W pilotażu weźmie udział Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. – Współpraca rządu, samorządu i biznesu to szansa na wypracowanie skutecznych rozwiązań, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w Polsce. Liczę, że „Laboratorium Skawina” stanie się modelowym przykładem takiej współpracy – zaznaczył Piotr Woźny.

Czytaj więcej na skawina.tv

źródło: skawina.tv