Skawina to miasto położone nad rzeką Skawinką, zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Krakowa. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej liczącej ponad 43 tys. mieszkańców (miasto i okoliczne sołectwa). Tradycje Skawiny sięgają XIV wieku. Król Kazimierz Wielki założył miasto w 1364 roku. U końca XVI wieku miasto przynależało do opactwa benedyktynów tynieckich. Niestety po średniowieczu w Skawinie pozostało niewiele. Zamek Kazimierzowski został zniszczony przez Szwedów podczas oblężenia Krakowa w 1655 roku.
Przemysł i gospodarka
Intensywny rozwój miasta nastąpił w drugiej połowie XIX wieku oraz na przełomie XIX i XX wieku. To wówczas powstały tu m.in. Ochotnicza Straż Pożarna, Browar Parowy, linia kolejowa, rafineria nafty czy Fabryka Środków Kawowych Henryka Francka i Synów SA. W latach 1951-62 na terenie Skawiny powstało wiele zakładów przemysłowych, na czele z Hutą Aluminium i Elektrownią Skawina. To spowodowało napływ nowych mieszkańców i podniosło Skawinę do rangi drugiego pod względem wielkości miasta województwa krakowskiego. Dziś Skawina to oczywiście ważny ośrodek gospodarczy w aglomeracji krakowskiej. Miasto może pochwalić się dobrze rozwiniętym rynkiem pracy, rosnącym poziomem usług oraz atrakcyjną lokalizacją dla nowych, potencjalnych inwestorów.
Coś dla turystów
Turystycznym znakiem rozpoznawczym Skawiny jest doskonale utrzymany Park Miejski, oferujący wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, nie tylko na spacerach, ale także na rolkach i na rowerze. W skali niedużego miasteczka, jakim jest Skawina, kilkuhektarowy kompleks parkowy robi wrażenie. Zielone serce miasta jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców i wizytówką turystyczną gminy. Na terenie parku znajduje się pałacyk Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z 1906 roku, wybudowany w miejscu nieistniejącego już Zamku Kazimierzowskiego. Pałacyk pełni funkcję siedziby Centrum Kultury i Sportu.
Ponadto w Skawinie warto zobaczyć odrestaurowany i przebudowany rynek z ratuszem, a także odbudowany po szwedzkim zniszczeniu kościół Św. Szymona i Judy Tadeusza. Historię i zabytki kultury ludowej okolic prezentują ekspozycje Muzeum Regionalnego. Wśród ekspozycji znaleźć można również te prezentujące rozwój skawińskiego przemysłu. Muzeum Regionalne mieści się w odrestaurowanym Pałacyku Ludwikowskich, nieopodal rynku.
Skawina to miasto o dużym potencjale gospodarczym i dobrze rozbudowanej infrastrukturze drogowej. Ludzie są tutaj niezwykle aktywni i zaangażowani w życie swojej małej ojczyzny. Dużo wolnych terenów pod inwestycje i bezpośrednia bliskość Krakowa sprawiają, że to miasto ma jeszcze wiele do zaoferowania obecnym i nowym mieszkańcom.