Od 1 października pociągi pojadą przez Zelczynę, Wielkie Drogi, Jaśkowice aż do Przeciszowa

Pociągi Kolei Małopolskich obsłużą na tej trasie stacje: Zelczyna, Wielkie Drogi, Jaśkowice i dalej Brzeźnica, Półwieś, Ryczów, Spytkowice Kępki, Spytkowice, Zator oraz Przeciszów

Mieszkańcy tych sołectw będą mogli korzystać z komfortowych warunków KMŁ w dojeździe do pracy, szkoły czy na studia!  Tym samym obecna trasa SKA2 (Kraków Główny – Podbory Skawińskie) zostanie wydłużona do Przeciszowa.

W tym roku mija dokładnie 10 lat od likwidacji połączeń kolejowych na trasie Kraków – Skawina – Spytkowice – Oświęcim. I na to połączenie z utęsknieniem czekali mieszkańcy aż sześciu gmin na terenie powiatu wadowickiego i oświęcimskiego oraz mieszkańcy sołectw naszej gminy.

Już od października mieszkańcy naszego regionu zyskają na wydłużeniu linii kolejowej SKA 2 do stacji w Przeciszowie. Stawiamy na rozwój kolei i na Małopolskę równych szans. Kolej jest bezpiecznym, ekologicznym i szybkim środkiem komunikacji. Korzystają z niego chętnie Małopolanie, zyskają również przedsiębiorcy i turyści odwiedzający nasz region – powiedział  na wczorajszym spotkaniu wicemarszałek Łukasz Smółka.

Województwo Małopolskie podjęło szereg działań, aby stopniowo przywrócić ruch pociągów na linii komunikacyjnej Kraków – Skawina – Oświęcim i rozbudować sieć Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Władze Gmin, Radni oraz mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej nr 94 od wielu lat zabiegali o wznowienie ruchu pasażerskiego na linii Kraków – Skawina – Brzeźnica – Spytkowice – Przeciszów. Odbyło się szereg spotkań, rozmów w przedmiotowej sprawie.  Wspólne starania przyniosły efekty – od 12 grudnia 2021 roku zostały uruchomione dodatkowe połączenia linii SKA2 w relacji Kraków Podgórze – Skawina. Następnie od korekty rozkładu jazdy w marcu 2022 roku kursowanie pociągu wydłużono do stacji Podbory Skawińskie. W kolejnych korektach rozkładu jazdy, wraz z postępem prac inwestycyjnych w węźle krakowskim, pociągi zaczęły wjeżdżać bezpośrednio do Krakowa Głównego.

pociągi pojadą przez Zelczynę

Powrót pociągów to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. W godzinach szczytu komunikacyjnego dojazd do Krakowa samochodem lub busem nie należy do przyjemności. Ta sama podróż pociągiem skraca ten czas zdecydowanie a nowoczesne składy Kolei Małopolskich pozwalają na wygodną podróż, w trakcie której można odpocząć albo wypić kawę, czytać, uczyć się, pracować korzystając z połączenia WI-FI. Nie da się ukryć, że wybór kolei to też eko-wybór i realny zysk dla środowiska.

Na linię nr 94 w dni powszednie wyruszy 10 par pociągów, a w soboty, niedziele i święta – 8 par. Na chwilę obecną dojadą one do Przeciszowa. Jeszcze nie do Oświęcimia ponieważ stacja kolejowa w Oświęcimiu jest w przebudowie. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2023 roku. Przygotowany rozkład jazdy z jednej strony da mieszkańcom zdecydowanej większości miejscowości położonych przy linii nr 94 możliwość dojazdów do Krakowa, natomiast z drugiej umożliwi realizację przez PKP PLK S.A. zaplanowanych prac inwestycyjnych.

ROZKŁAD JAZDY tutaj