W kręgu zainteresować lekarza ortopedy znajduje się cały nasz układ ruchu, oraz liczne choroby i problemy, które jego dotyczą. W przypadku układu kostnego wyłączona z zainteresowania ortopedy jest jedynie nasza czaszka, każda inna kość jest jednak czymś, z czym problemy mogą skierować nas właśnie na wizytę u ortopedy. Problemy związane również z takimi układankami, jak układ mięśniowy, więzadłowo-stawowym, krwionośnym czy nerwowym są tym, czym zajmuje się ten specjalista.
Zapalne choroby kości czy stawów, choroby genetyczne czy nowotworowe, schorzenia kręgosłupa czy przeciążenia – to powody, które mogą skierować nas do ortopedy, jednak najczęściej trafiają do niego osoby z licznymi, ale powszechniejszymi i mniej poważnymi problemami, takimi jak złamania czy skręcenia.
Zdecydowanie tak, aby udać się do ortopedy w ramach NFZ, najpierw trzeba udać się do POZ, aby skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeżeli on uzna, że pomoc ortopedy będzie tutaj kluczowa, wyda nam stosowne skierowanie, i dopiero z nim możemy udać się do wybranego przez siebie ortopedy.
Niestety, w przypadku leczenia na NFZ trzeba liczyć się z tym, że oczekiwanie na specjalistę może wynieść nawet kilka miesięcy. Jeżeli zdecydujemy się na leczenie prywatne, często wizytę uda nam się umówić w ciągu tygodnia lub dwóch (a czasem raptem dnia lub dwóch!), a dodatkowo nie jest nam potrzebne żadne skierowanie.
Niezależnie od miejsca korzystania z usług ortopedy – prywatnie czy na NFZ – niemal pewne jest, ze do prawidłowej diagnozy naszego problemu będzie wymagana diagnostyka obrazowa.
Rezonans magnetyczny MRI w Krakowie pozwala na badanie struktur naszego organizmu w sposób nieinwazyjny. Dzięki temu badaniu lekarz dowie się nie tylko, w jakim stanie znajdują się poszczególne elementy (jak kości), ale również czy dobrze funkcjonują. Ten drugi przypadek tyczy się zwłaszcza rezonansów innych części naszego ciała, jak głowa, a do niego wymagany będzie również specjalnie podany kontrast.
Sam kontrast jest bezpieczny dla pacjentów, jednak w przypadku jego podania mogą pojawić się reakcje alergiczne.
Badanie trwa od 15 do 45 minut i niestety nie należy do przyjemnych. W jego trakcie będziemy znajdować się w aparacie skanującym. W trakcie badania nie będziemy mogli się poruszać, a samo przebywanie w aparacie może być bardzo problematyczne dla osób, które cierpią na klaustrofobie.
Oczekiwanie na rezonans magnetyczny w przypadku chęci zdecydowania się na niego w ramach NFZ nie jest krótkie i często może wynosić więcej, niż pół roku. Jeżeli chcemy przyśpieszyć leczenie, można zdecydować się nie rezonans prywatnie, jednak jego ceny mogą wahać się w granicach od 500 do 800 zł, w zależności od miejsca wykonania i tego, czy zostanie podany kontrast, czy nie.
Więcej o rezonansach magnetycznych dowiesz się tutaj → https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/rezonans/
RTG, czyli popularne prześwietlenie, polega na naświetlaniu wybranego rejonu ciała wiązką promieni rentgenowskich. Dzięki temu lekarz otrzymuje jego obraz, jednak jest ona w 2D. Samo badanie RTG jest badaniem powszechnym, prostym oraz znacznie tańszym, jeżeli chcemy wykonać je prywatnie, niż wspomniany rezonans magnetyczny. Jednak dostęp do tego typu badań w ramach NFZ również jest większy.
RTG jest również badaniem szybki oraz bezproblemowym, i zazwyczaj nie trzeba przygotowywać się do niego w sposób specjalny, chyba że ma ono dotyczyć okolic naszego brzucha.
Więcej o RTG dowiesz się tutaj → https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/rtg/
Oto kolejny rodzaj badania, na które możemy zostać skierowani, jeżeli zdecydujemy się na wizytę u ortopedy. W tym przypadku podobnie jak w RTG zostaniemy naświetleni wiązką promieni rentgenowskich, jednak tym razem, obraz będzie trójwymiarowy.
Badanie wykonywane jest za pomocą tomografu, i podobnie jak rezonans magnetyczny, nie należy do przyjemnych. W tym przypadku nie dość, że nie będziemy mogli poruszać się podczas badania, to dodatkowo nie powinniśmy oddychać w momencie, gdy wykonywany jest pomiar. Dla wielu pacjentów może być to trudne.
Do tomografii komputerowej nie trzeba przygotowywać się specjalnie, jednak warto zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu, zwłaszcza jeżeli wiemy, że podany będzie nam kontrast.
Więcej o tomografii komputerowej dowiesz się tutaj → https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/tomografia/
USG kolana umożliwia bardzo precyzyjną ocenę chorób i urazów ścięgien kolana, ale również więzadeł pobocznych i (częściowo) struktur wewnątrzstawowych tego fragmentu ciała. Niestety, często USG kolana okazuje się badaniem niewystarczającym, przez co ortopeda może zdecydować się na kolejne badania. To, co umożliwia jednak taka forma badania, to możliwość oceny przez lekarza stanu naszego kolana czy więzadłem dynamicznie, co nie jest możliwe w przypadku innych badań z rodziny diagnostyki obrazowej.
Więcej o USG kolana dowiesz się tutaj → https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/usg/
W niedziele Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wydarzenie…
Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 24 listopada…
Połączenie obwodnicy Skawiny z węzłem Kraków-Skawina jest jednym z najważniejszych wyzwań komunikacyjnych, które stoją przed…
Od 1 listopada Pogotowie Ratunkowe w Skawinie im. Siegfrieda Greinera będzie dysponowało trzecią karetką, co…
Z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym Gubałówka odbyło się uroczyste spotkanie z…
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie oraz przemyśle. Charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością…
This website uses cookies.