W okresie od 15 do 18 stycznia br. oszuści działający metodą „na policjanta” i „na listonosza” uaktywnili się w gminie Skawina. Dzwonili do kilkunastu seniorów ze Skawiny i okolicznych miejscowości. Policja otrzymała szereg zgłoszeń o próbach wyłudzeń. Na szczęście żadna z osób nie dała się nabrać.
W przeciągu trzech dni oszuści zaatakowali kilkunastu seniorów z gminy Skawina. Dzwonili do „swoich ofiar” na numer stacjonarny i podając się za pracownika poczty, informowali o nieodebranych listach z placówki poczty lub powiadamiali o liście z banku lub ZUS-u, który ma do nich wpłynąć. Następnie, rzekomy listonosz informował, że dana przesyłka nie może zostać dostarczona, gdyż nastąpiła awaria systemu pocztowego. Wówczas „pracownik poczty” prosił seniora o podanie aktualnego adresu i dopytywał, w którym banku ma ulokowane pieniądze, po czym się rozłączał. Kolejnego dnia oszust dzwonił ponownie, tym razem podając się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Po przedstawieniu się fałszywym nazwiskiem i numerem legitymacji służbowej informował o grupie przestępczej, która wyłudza pieniądze „na pracownika poczty” lub „na byłego pracownika banku”. Aby się uwiarygodnić, oszust namawiał swojego rozmówcę aby ten wybrał numer alarmowy 997 lub 112 przy czym polecał się nie rozłączać. Kiedy osoba zastosowała się do tego polecenia, wówczas telefon przejmował wspólnik oszusta, który potwierdzał dane swojego poprzednika. Następnie wypytywał seniora o miejsce przechowywania oszczędności. Pod takimi legendami przestępcy próbowali oszukać 11 osób z gminy Skawina. W każdym z tych przypadków rozmówcy byli czujni i nie dali się nabrać.
Wszelkiego rodzaju działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów z powiatu krakowskiego przynoszą pozytywne rezultaty. Pomimo tak licznego ataku telefonicznego na naszych mieszkańców, przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.
Jednak wciąż apelujemy o czujność i ostrożność!
Aby nie dać się oszukać, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastowej potrzebie przekazania pieniędzy,
• jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację np. o rzekomej pożyczce,
• Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,
• Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu, czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!
Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod nr 112 i powiadom o tym Policję!
źródło:KPP Kraków
W niedziele Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wydarzenie…
Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 24 listopada…
Połączenie obwodnicy Skawiny z węzłem Kraków-Skawina jest jednym z najważniejszych wyzwań komunikacyjnych, które stoją przed…
Od 1 listopada Pogotowie Ratunkowe w Skawinie im. Siegfrieda Greinera będzie dysponowało trzecią karetką, co…
Z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym Gubałówka odbyło się uroczyste spotkanie z…
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie oraz przemyśle. Charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością…
This website uses cookies.