Policja apeluje o rozwagę nad wodą

W niedzielę (22 lipca 2018 r.) w miejscowości Budzyń – Zalew Kryspinów utonął 55 letni mężczyzna. Mimo szybkiej akcji ratunkowej, lekarz Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że więcej wolnego czasu spędzamy w pobliżu zbiorników wodnych. To przede wszystkim tutaj liczy się przezorność. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Woda jest żywiołem i nie należy jej lekceważyć. Korzystając z kajaków lub rowerów wodnych wkładajmy kamizelki ratunkowe lub kapoki. Wchodząc do wody, schładzać się stopniowo, aby uniknąć szoku termicznego. Zwłaszcza po dłuższym przebywaniu na słońcu. Należy również pamiętać o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi w pobliżu zbiorników wodnych oraz o tym, że to na rodzicach ciąży szczególny obowiązek sprawowania opieki nad pociechami.

Pamiętaj! Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od ciebie samego.

Gdzie pływać:

1. W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.

2. W wodzie tak głębokiej i w takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim. Nigdy nie powinniśmy przekraczać wyznaczonych na kąpielisku stref.

3. W przypadku kąpieli w miejscach niestrzeżonych, żelazne zasady mówią by nie odpływać od brzegu dalej niż 50 m. Większa odległość znacznie wydłuża czas akcji ratunkowej prowadzonej przez osoby postronne lub całkowicie ją uniemożliwia. Maleją szanse dostrzeżenia tonącego.

4. Kąpać się w miejscach dobrze sobie znanych.

5. Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

6. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w okresach złego samopoczucia, skakać nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu lub po wysiłku fizycznym, a także bezpośrednio po posiłku.

7. Nie wolno kąpać się po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy.

8. Nie należy przebywać w wodzie zbyt długo ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.

Do żelaznych zasad bezpieczeństwa należą:

1. Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem.

2. Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy itp., a my sądzimy, że sobie poradzimy bo oceniamy siebie jako doskonałych pływaków.

3.Zainteresujmy się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.

4. Nie wszczynajmy nigdy fałszywych alarmów.

5. Nie popychajmy do wody osób, które się tego niespodziewaną. Nie biegajmy po pomostach, możemy potrącić znajdujące się tam osoby, a sami narażamy się na uszkodzenia ciała przy upadku.

źródło (tekst&foto): KPP Kraków

%d bloggers like this: