Problemy małżeńskie nie muszą kończyć się rozwodem!

Rozwód nie jest lekarstwem na kryzys, ani złotym środkiem, który pozwoli zamknąć nieudany rozdział w życiu. Dlatego też nie można tak go traktować – decyzja o zakończeniu małżeństwa to ostateczność. Zanim się ją podejmie, należy wykorzystać wszystkie dostępne środki i mimo niesprzyjających okoliczności, spróbować uratować związek. W dzisiejszych czasach małżeństwa mierzące się z trudnościami mogą liczyć na wsparcie specjalistów. Ich pomoc w wielu przypadkach okazuje się skutecznym sposobem na uniknięcie najgorszego. Jak można uchronić rodzinę przed rozpadem? Odpowiadamy.

Odpowiednio poprowadzona rozmowa może sporo zmienić

Statystyki są przerażające. Według najnowszych badań GUS, w 2020 r. zawarto 145 tys. związków małżeńskich i przeprowadzono aż 51 tys. spraw rozwodowych. Z roku na rok wskaźnik rozwodów niepokojąco wzrasta. Tymczasem rozwiązanie wielu problemów małżeńskich jest na wyciągnięcie ręki i wcale nie zawsze trzeba decydować się na drastyczny krok, czyli oficjalne zakończenie związku. Choć może się wydawać, że zwykła rozmowa nie jest w stanie nic wnieść do relacji, to tylko pozory. Wystarczy, że odbędzie się ona w obecności psychologa, doświadczonego w pracy z małżonkami, między którymi nie układa się dobrze. Wsparcie osoby z zewnątrz bardzo często okazuje się na wagę złota: psycholog potrafi trafnie ocenić, w czym tkwi problem. Jest w stanie wskazać możliwe drogi działania i pomóc zauważyć to, czego wcześniej para nie dostrzegała.

Gdy problemy małżeńskie sprowadzają się do kwestii intymnych, swoje kroki można skierować do gabinetu seksuologa. To specjalista udzielający konsultacji parom, u których wystąpił kryzys. Podjęcie terapii małżeńskiej pozwala poradzić sobie z problemami, rozwiązać konflikty, znaleźć przyczyny nieporozumień. Przede wszystkim jednak spotkania z seksuologiem ułatwiają komunikowanie się w małżeństwie – gdyż to właśnie umiejętność rozmowy i słuchania drugiej strony uchodzi za najlepszą drogę do rozwiązywania spornych kwestii.

Mediacja rodzinna ma wielką moc. Warto jej spróbować

Konflikty i nieporozumienia zdarzają się w każdej rodzinie. Nie istnieje małżeństwo, które jest zgodne w każdej sprawie. Kiedy w związku źle się dzieje, a relacja zmierza ku rozpadowi, można rozważyć interwencję w formie mediacji. Podczas niej bezstronny mediator rozmawia z obojgiem małżonków i wskazuje rozwiązania, które są dla nich korzystne. Bywa, że rozmowa z mediatorem uświadamia małżonkom, że wcale nie muszą decydować się na rozwód. Zawsze istnieje szansa na nawiązanie porozumienia – dzięki wsparciu specjalistów, możliwe staje się zażegnanie nawet największego konfliktu. Zobacz, co na temat ratowania małżeństwa piszą eksperci od spraw rodzinnych na Portalu Rozwód z Nią: https://www.rozwodznia.pl/ . Znajdziesz tam wiele cennych porad i wskazówek, związanych z rozwiązywaniem problemów małżeńskich. Może również w Twojej sytuacji nie warto się poddawać? Nie rezygnuj z rozmowy z ekspertem. Istnieje duża szansa na to, że pomoże Ci ona podjąć słuszną decyzję.