Relacja z Powiatowych Dożynek w Rzozowie

Było kolorowo, radośnie i zgodnie z tradycją! Była dziękczynna msza święta, barwny korowód, wręczanie wieńców, zabawne dekoracje, stoiska pełne atrakcji, przyśpiewki i wspaniała zabawa z zespołem Loka. Powiatowo-Gminne Dożynki Rzozów 2023 już za nami.

2 września Rzozów stał się stolicą całego powiatu krakowskiego. To tam 16 gmin krakowskich i 17 sołectw z Gminy Skawina dziękowało za plony. Jak co roku, świętowanie rozpoczęło się dziękczynną mszą świętą. Po nabożeństwie radosny, kolorowy korowód dożynkowy, prowadzony muzyką Orkiestry Sygnał z Radziszowa, dumnie wędrował przez wieś prezentując się w całej okazałości przybyłym na uroczystość gościom. Sznur delegacji gmin i sołectw niosących misternie wykonane wieńce wydawał się nie mieć końca.

Korowód powitali ze sceny prowadzący: Joanna Meus oraz Andrzej Madej, a następnie Starostowie Dożynek: Anna i Paweł Kurlitowie, jak tradycja nakazuje, wręczyli Staroście Krakowskiemu –Wojciechowi Pałce oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina – Norbertowi Rzepisko chleby, jako symbol pracy, rolniczego trudu. Pokaźne bochny zostały podzielone i każdy mógł poczęstować się kromeczką z chrupiącą skórką.

Po krótkich przemowach i powitaniach kolejno zaprezentowały się delegacje sołectw, wręczając wieńce zaproszonym gościom. Wręczaniu wieńców towarzyszyła gra i śpiew Kapeli Ludowej z Radziszowa. Każdy z obdarowanych mógł wysłuchać specjalnie skomponowanych przyśpiewek zawierających oryginalne życzenia.

Odbył się także konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy. Do konkursu zgłoszonych zostało 10 wieńców. Oceniało je Jury w składzie:

 • Czesław Gąsiorowski – Przewodniczący – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie;
 • Krystyna Kądzioła – Z-ca Przewodniczącej Skawińskiego Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich;
 • Jadwiga Gruca – Prezes stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-ART przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Pierwszą nagrodę za „Tradycyjny Winiec Dożynkowy” zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Szklary reprezentujące Gminę Jerzmanowice-Przeginia.

Ważnym punktem święta plonów było wręczenie nagród dla Najlepszych Rolników Powiatu Krakowskiego. Otrzymali je:

 1. Gmina Czernichów – Janusz i Lucyna Czechowie
 2. Gmina Igołomia – Wawrzeńczyce Jolanta i Marek Włodarczykowie
 3. Gmina Iwanowice – Rafał Piorun
 4. Gmina Jerzmanowice-Przeginia – Marta i Bogdan Ruskowie
 5. Gmina Kocmyrzów -Luborzyca – Dariusz Stryszewski
 6. Gmina Krzeszowice – Małgorzata i Piotr Kaniowie
 7. Gmina Liszki – Mateusz Konik
 8. Gmina Mogilany – Łukasz Walusiak
 9. Gmina Skała – Piotr Siwek
 10. Gmina Skawina – Zdzisław Opyrchał
 11. Gmina Słomniki – Dariusz i Justyna Gugulscy
 12. Gmina Sułoszowa – Adam Bąk
 13. Gmina Wielka Wieś – Zdzisława i Kazimierz Jakubowscy
 14. Gmina Zabierzów – Agnieszka, Matylda i Jarosław Strusińscy
 15. Gmina Zielonki – Elżbieta i Piotr Poznańscy

Po licznych przemowach i podziękowaniach na zgromadzonych gości czekała muzyczna niespodzianka od wszystkich sołtysów z Gminy Skawina, którzy w humorystyczny sposób „wyśpiewali” blaski i cienie zarządzania sołectwami.

Oczywiście, nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, a także dla miłośników tradycyjnych polskich przysmaków. Przy licznych, pięknie ozdobionych stoiskach można było spróbować ciast, drożdżowych kołaczy, owoców, pierogów, świeżutkiego pieczywa ze smalcem, ogórków kiszonych, pasztecików, konfitur i innych tego typu smakołyków. Amatorzy rolniczych maszyn mogli usiąść za kierownicą nowoczesnego traktora, a przyszli policjanci mogli sprawdzić na własnej skórze, jak należy pobierać odciski palców. Wspaniałą zabawę zapewniła Kapela Ludowa z Radziszowa, która zachęciła do wspólnego śpiewania, a nawet pląsów na parkiecie. Wieczorem jednak ludowe przyśpiewki zastąpiły przeboje śpiewane przez gwiazdę wieczoru – zespół LOKA, a następnie do tanecznych szaleństw zaprosiła grupa CARO.

Dziękujemy za wspólne świętowanie! Podziękowania kierujemy również do wszystkich tych, którzy włączyli się w organizację dożynek, a szczególnie firmie CEZ Skawina, która co roku wspiera przygotowania święta plonów w Gminie Skawina.

Galeria zdjęć autorstwa Jarosława Karasińskiego z Powiatowo-Gminnych Dożynek Rzozów 2023 -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720310943275

źródło: ckis.pl | foto: Jarosław Karasiński