Sposoby na skuteczne ogrzanie domu zimą

Okres jesienny to ostatni dzwonek do przygotowania cieplnego domu na zimę. Najważniejszym punktem naszej zapory przed chłodem i wilgocią będzie system ogrzewania. Obecnie musi być on maksymalnie nastawiony na ekologię oraz wykluczanie spalania materiałów stałych, uznawanych za szkodliwe dla środowiska. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na skuteczne ogrzanie domu zimą.

Ekologiczne źródła energii

Alternatywą dla paliw kopalnianych i równie skutecznym rozwiązaniem paliwowym są ekologiczne źródła energii cieplnej, np. olej opałowy, gaz ziemny lub prąd. Instalacje, pomimo powszechnie panującego i jednocześnie błędnego przekonania, są bezpieczne oraz wygodne w obsłudze. Niska emisja spalin do atmosfery i wysoka wydajność okupiona jest jednak w przypadku ekologicznych paliw wysokimi kosztami, zarówno instalacji systemu, jak i utrzymania go w należytym stanie. Często już sama dostawa alternatywnego paliwa wiążę się z olbrzymimi kosztami, np. w niewielkich skupiskach ludzkich, wsiach. Niemniej ze względu na obecną kondycję środowiska, tylko w taki sposób w przyszłości ogrzejemy nasze domy i mieszkania.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to jedno z najbardziej skutecznych i ekologicznych rozwiązań. Urządzenie jest w stanie wygenerować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach w oparciu o przepływ nagrzanego powietrza z zimniejszego do cieplejszego i uzyskiwaniu przy tym odpowiedniej energii. Możliwość czerpania energii z powietrze, wód powierzchniowych i gruntu sprawia, iż inwestycja ta może być wykonana w każdym możliwym miejscu. Pompy ciepła sprawdzają się idealnie zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym i budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Największym kosztem związanym z tym rozwiązaniem ogrzewania domu jest sama instalacja systemu. Inwestycja ze względu na niewielki wkład finansowy w eksploatację zwraca się jednak bardzo szybko.

Ogrzewanie nadmuchowe

O wiele rzadziej wykorzystywane od standardowych systemów opartych na cieple wędrującym do grzejników. Ze względu na fakt, iż ogrzewane jest tutaj powietrze, które zwykle musi ulec sprężeniu w odpowiednim urządzeniu, koszty związane z eksploatacją dotyczą przede wszystkim zużytej energii elektrycznej. Skuteczność tego rozwiązania podnosi łączenie go z innym, zwłaszcza pompami ciepła. Ogrzewanie nadmuchowe odciąża system pomp szczególnie w zimie, gdy uzyskanie energii cieplnej jest trudniejsze niż w lecie. Do innych zalet nadmuchu należy m.in. możliwość połączenia systemu ogrzewającego budynek z systemem wymiany powietrza oraz oczyszczania go.

Ogrzewanie ścienne

Najczęściej spotykaną metodą ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Jednak istnieje możliwość wykorzystania dokładnie tej samej metody w ogrzewaniu ścian budynku. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, działa ono szybciej i o wiele łatwiej nim sterować. Co więcej, temperatura ścian może być wyższa niż podłogi, gdyż osoby przebywające w pomieszczeniu nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. Z tego względu ilość ciepła tak dostarczona może być wielokrotnie wyższa. Inną zaletą ogrzewania ściennego jest całkowita rezygnacja z grzejników, a także równomierne nagrzewanie całej powierzchni pomieszczenia przy relatywnie niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Wadą takiego systemu ogrzewania jest obowiązek dodatkowego docieplenie budynku ze względu na ograniczenie strat cieplnych, a także duża uwaga poświęcona na aranżację wnętrz, szczególnie mebli naściennych.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl