Solid fuel boiler.Boiler room concepte. 3D image
Alternatywą dla paliw kopalnianych i równie skutecznym rozwiązaniem paliwowym są ekologiczne źródła energii cieplnej, np. olej opałowy, gaz ziemny lub prąd. Instalacje, pomimo powszechnie panującego i jednocześnie błędnego przekonania, są bezpieczne oraz wygodne w obsłudze. Niska emisja spalin do atmosfery i wysoka wydajność okupiona jest jednak w przypadku ekologicznych paliw wysokimi kosztami, zarówno instalacji systemu, jak i utrzymania go w należytym stanie. Często już sama dostawa alternatywnego paliwa wiążę się z olbrzymimi kosztami, np. w niewielkich skupiskach ludzkich, wsiach. Niemniej ze względu na obecną kondycję środowiska, tylko w taki sposób w przyszłości ogrzejemy nasze domy i mieszkania.
Pompy ciepła to jedno z najbardziej skutecznych i ekologicznych rozwiązań. Urządzenie jest w stanie wygenerować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach w oparciu o przepływ nagrzanego powietrza z zimniejszego do cieplejszego i uzyskiwaniu przy tym odpowiedniej energii. Możliwość czerpania energii z powietrze, wód powierzchniowych i gruntu sprawia, iż inwestycja ta może być wykonana w każdym możliwym miejscu. Pompy ciepła sprawdzają się idealnie zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym i budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Największym kosztem związanym z tym rozwiązaniem ogrzewania domu jest sama instalacja systemu. Inwestycja ze względu na niewielki wkład finansowy w eksploatację zwraca się jednak bardzo szybko.
O wiele rzadziej wykorzystywane od standardowych systemów opartych na cieple wędrującym do grzejników. Ze względu na fakt, iż ogrzewane jest tutaj powietrze, które zwykle musi ulec sprężeniu w odpowiednim urządzeniu, koszty związane z eksploatacją dotyczą przede wszystkim zużytej energii elektrycznej. Skuteczność tego rozwiązania podnosi łączenie go z innym, zwłaszcza pompami ciepła. Ogrzewanie nadmuchowe odciąża system pomp szczególnie w zimie, gdy uzyskanie energii cieplnej jest trudniejsze niż w lecie. Do innych zalet nadmuchu należy m.in. możliwość połączenia systemu ogrzewającego budynek z systemem wymiany powietrza oraz oczyszczania go.
Najczęściej spotykaną metodą ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Jednak istnieje możliwość wykorzystania dokładnie tej samej metody w ogrzewaniu ścian budynku. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, działa ono szybciej i o wiele łatwiej nim sterować. Co więcej, temperatura ścian może być wyższa niż podłogi, gdyż osoby przebywające w pomieszczeniu nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. Z tego względu ilość ciepła tak dostarczona może być wielokrotnie wyższa. Inną zaletą ogrzewania ściennego jest całkowita rezygnacja z grzejników, a także równomierne nagrzewanie całej powierzchni pomieszczenia przy relatywnie niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Wadą takiego systemu ogrzewania jest obowiązek dodatkowego docieplenie budynku ze względu na ograniczenie strat cieplnych, a także duża uwaga poświęcona na aranżację wnętrz, szczególnie mebli naściennych.
Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl
Na nawiązanie współpracy z profesjonalnymi firmami sprzątającymi decyduje się coraz więcej właścicieli biur. To nie…
Skawina zyskała nowe miejsce na modowej mapie! Marka Sinsay otworzyła swój salon w mieście, oferując…
Transformacja miast w kierunku inteligentnych, zrównoważonych i technologicznie zaawansowanych struktur to globalny trend, który coraz…
W minioną sobotę Brzeszcze zamieniły się w stolicę crossmintona, goszcząc międzynarodowy turniej ICO Crossminton Brzeszcze…
We wtorek 18 marca 2025 r. planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul.…
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie z dumą zapowiada kolejną edycję Dni Skawiny, która odbędzie…