Tak świętowano w Skawinie

11 listopada 1918 roku państwo polskie po 123 latach  niewoli narodziło się na nowo. Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy podniośle, śpiewająco i kolorowo.

Punktualnie o godzinie 12.00 na skawińskim rynku zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” – to nasz wkład w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”. Następnie w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała działająca przy CKiS Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa pod batutą Bartosza Gacia. Po mszy spod kościoła wyruszył na rynek niepodległościowy pochód złożony z pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, związków oraz szkół z terenu naszego miasta i gminy. Pochodowi przewodził pan Edward Nowak, Komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie, a radosny marszowy krok nadawały dźwięki Orkiestry Dętej „Sygnał”.

Uroczystości na skawińskim rynku rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, podczas którego na maszcie załopotała biało – czerwona flaga oraz Hymnu Skawiny, który pięknie zaintonowała młodziutka Julia Dąbrowska z towarzyszeniem uczestniczek warsztatów wokalnych CKiS.

Zgromadzonych na płycie rynku przywitali: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa oraz Zastępca Burmistrza – Norbert Rzepisko. Po słowie od włodarzy miasta Orkiestra Dęta „Sygnał” wykonała „Rotę”, a w chwilę po tym – przy błysku fleszy aparatów i burzy oklasków – w powietrze uniosło się kilkaset białych i czerwonych balonów.

Po części oficjalnej sceną zawładnęli młodzi. Zespół wokalny złożony z uczniów najmłodszych klas Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie zaśpiewał pod kierunkiem pana Wiesława Nowaka m. in. „Czerwone maki” i „Pierwsza brygadę”, a solistki warsztatów wokalnych CKiS pod kierunkiem Katarzyny Szybisty zabrały nas w muzyczną podróż zatytułowaną „Jest takie miejsce u zbiegu dróg…”. Po raz kolejny, tym razem ze sceny, usłyszeliśmy również Orkiestrę Dętą „Sygnał” w krótkim programie, na który złożyły się dobrze wszystkim znane pieśni patriotyczne. Muzyczna część uroczystości przeplatana była prezentacją umundurowania i krótkimi lekcjami pokazowymi pod kierunkiem druha Wiktora Karpały.

Obchody 100-lecia Niepodległej zakończył koncert pt. „Domowy Śpiewnik Patriotyczny” w wykonaniu zespołu YANABANDA, a zaopatrzeni w śpiewniki pieśni patriotycznych – które podobnie jak balony, kotyliony i wiatraczki w narodowych barwach rozdawaliśmy na rynku –skawinianie chętnie włączyli się we wspólne śpiewanie.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa „11 listopada – Skawina pamięta” (będzie ją można oglądać jeszcze do końca miesiąca), fotobudka, gdzie pod hasłem „W narodowym mi do twarzy” mali i duzi uwieczniali swoją radość zaopatrzeni w biało-czerwone atrybuty oraz poczęstunek w postaci wojskowej grochówki serwowanej z kuchni polowej.

Wyjątkową atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, były gry i zabawy, jakie zaproponowali harcerze z 2. Szczepu Memoria ZHP z Krzęcina oraz rekonstrukcja umundurowania, uzbrojenia, pojazdów i obrazów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Południe”.

źródło:ckis.pl | foto: Jarosław Karasiński

video: skawina.tv