Tango… pierwsze takty na rozpoczęcie Tygodnia Teatralnego

XV Skawiński Tydzień Teatralny otworzyła premiera „Tanga” Sławomira Mrożka w wykonaniu rodzimego Teatru MASKA.

Zespół Teatru MASKA sięgnął do najbardziej „klasycznej klasyki” dramatu groteski. Wielowarstwowa opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie, brutalnej sile rządzącej współczesnym światem, braku norm moralnych i społecznych i przyzwoleniu na wszystko jest jednocześnie dramatem jednostki tzw. „intelektualnej”, która nie może znaleźć celu, by się zbuntować. Obraca się więc przeciwko „swoim”.

Wyzwoleni dziadkowie (babcia Eugenia i wuj Eugeniusz) chcą przeżywać trzecią i czwartą młodość, matka Eleonora o mentalności wiecznej hipiski nie uznaje barier moralnych, oderwany od rzeczywistości ojciec Stomil wypiera istnienie konkurenta w postaci prymitywnego Edka, nastoletnia kuzynka Ala buzuje hormonami i uwodzi zagubionego w tym świecie nieszczęśnika Artura – studenta 3 fakultetów. Ten ostatni bezskutecznie próbuje zaprowadzić w domu ład i porządek, wprowadzając zasady i ordnung wbrew sprzeciwowi najbliższych. Każdy chce życ w swoim wyobrażeniu świata, ale Artur tego wyobrażenia zdaje się nie mieć. Brakuje mu drogowskazów czy choćby kompasu, jak się poruszać w bieżącej rzeczywistości. Chwyta się jedynych pewników, jakie zna: rytuałów, stereotypów, konserwatywnych schematów. Ich zwieńczeniem jest ślub z kuzynką Alą, który kończy pierwszą odsłonę premiery „Tanga”.

Od wydania dramatu minęło ponad 50 lat (!), a degrengolada i upadek obyczajów, piętnowanych przez Sławomira Mrożka, poszły o całe kilometry dalej. Żyjemy w świecie kierowanym przez buńczucznych, gburowatych i brutalnie siłowych „Edków”, a wszelkie próby wprowadzenia ładu według wizji „intelektualnej” z góry skazane są na niepowodzenie. W konfrontacji z prymitywizmem, fascynującym w swojej sile i energii, inteligent zawsze wypadnie blado i miałko…

Jak się potoczą dalsze losy rodziny? Odpowiedź na to pytanie już w nowym sezonie teatralnym.

Pełny program XV Skawińskiego Tygodnia Teatralnego można przeczytać tutaj

źródło: ckis.pl / foto: Jarosław Karasiński