Tlen posiada wiele dobroczynnych właściwości. Z tego też względu stał się on podstawą wielu nowoczesnych metod leczenia. Wśród nich znajduje się także tlenoterapia, do której prowadzenia wykorzystywana jest komora hiperbaryczna, inaczej komora tlenowa.
Czym dokładnie jest tlenoterapia? Jakie są główne korzyści wynikające z tlenoterapii hiperbarycznej? Kto powinien skorzystać z leczenia w komorze hiperbarycznej? W końcu, gdzie dostępne są zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej?
Tlenoterapia to jedna z metod leczenia, w której wykorzystuje się podstawowy pierwiastek chemiczny występujący w atmosferze – tlen. Duże ilości tlenu posiadają pozytywne właściwości dla organizmu – bez niego dochodzi do niewydolności tlenowej tkanek, która może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.
Aby dostarczyć pacjentowi duże ilości tlenu, stosowana jest tlenoterapia. W tym celu stosowana jest komora hiperbaryczna, która określana jest także jako komora tlenowa. Jest to niewielkie pomieszczenie zaprojektowane specjalnie na potrzeby tlenoterapii. Dochodzi tam do zwiększenia ilości tlenu, czemu towarzyszy 3-krotne zwiększenie ciśnienia atmosferycznego.
Aktualnie tlenoterapia hiperbaryczna cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród sportowców, ale może skorzystać z niej każdy z nas, gdy pojawią się ku temu odpowiednie wskazania.
Wskazania do skorzystania z tlenoterapii hiperbarycznej:
Podczas tlenoterapii hiperbarycznej dochodzi do zwiększenia ilości tlenu dostarczanego do tkanek organizmu. Podwyższona ilość tego pierwiastka notowana jest w krwi, limfie oraz w innych płynach ciała, które docierają do każdej tkanki. Dochodzi wtedy do efektu terapeutycznego – następuje rehabilitacja i regeneracja tkanek. W rezultacie możliwe jest zredukowanie objawów licznych schorzeń.
Korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej:
Tlenoterapia hiperbaryczna jest prowadzona w komorze hiperbarycznej – tlenowej. Pacjent przed wejściem do komory powinien zdjąć swoje ubrania i pozostać w bieliźnie lub w stroju kąpielowym, ewentualnie w krótkich spodenkach i koszulce. Należy zdjąć także zegarek, biżuterię.
Podczas zabiegu pacjent korzysta z dobroczynnego tlenu, którego większe stężenie znajduje się w komorze niż na zewnątrz. Całkowity czas trwania tlenoterapii to najczęściej od 45 minut do 60 minut.
Na ogół pacjenci odbierają tlenoterapię jako zabieg przyjemny i relaksujący. Niektórzy odczuwają niewielki dyskomfort obserwowany także podczas lotu samolotem. Po nim mogą pojawić się też niewielkie skutki uboczne, w tym bóle głowy, ogólne zmęczenie.
Pozytywne efekty leczenia można zauważyć już po pierwszym zabiegu, ale zaleca się skorzystanie z serii zabiegów dla optymalnych rezultatów. Liczba i częstotliwość zabiegów są dobierane indywidualnie na podstawie stanu zdrowia pacjenta i jego potrzeb.
Leczenie z wykorzystaniem tlenoterapii hiperbarycznej możliwe jest w wielu ośrodkach rozlokowanych w całym kraju. Z tlenoterapii pacjenci mogą skorzystać także w Krakowie oraz Skawinie.
Tlenoterapia dostępna jest w gabinecie Bio Life Medicine, na którego wyposażeniu jest nowoczesna komora hiperbaryczna przeznaczona dla pacjentów. Cennik zabiegów rozpoczyna się od 150 złotych.
Dokładne informacje dotyczące zabiegu można znaleźć na stronie internetowej: https://biolifemedicine.com/tlenoterapia/. Zadzwoń, aby umówić się na zabieg w komorze hiperbarycznej!
W niedziele Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wydarzenie…
Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 24 listopada…
Połączenie obwodnicy Skawiny z węzłem Kraków-Skawina jest jednym z najważniejszych wyzwań komunikacyjnych, które stoją przed…
Od 1 listopada Pogotowie Ratunkowe w Skawinie im. Siegfrieda Greinera będzie dysponowało trzecią karetką, co…
Z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym Gubałówka odbyło się uroczyste spotkanie z…
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie oraz przemyśle. Charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością…
This website uses cookies.