Trójwymiarowe wzory na elewacji. Jak uzyskać i utrzymać efekt 3D na fasadzie budynku?

Płaskie powierzchnie spotyka się tak często, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia innych możliwości. A te, jak widać na załączonym obrazku, prezentują się niezwykle atrakcyjnie dla oka. I co ważne: wcale nie muszą być droższe od standardowych, jednolitych rozwiązań. Przestrzenne elewacje są stosunkowo proste do wykonania, a także w utrzymaniu. Eksperci z firmy Feldhaus mają garść porad dla wszystkich, którzy chcieliby wzbogacić swoją fasadę o taki wzór 3D.

Do realizacji ambitnego projektu potrzebne będą materiały budowlane odpowiedniej jakości

Między innymi ze względu na zachowanie trwałości elewacji czy oddziaływanie czynników zewnętrznych. Z założenia trójwymiarowa fasada – jak każda inna – ma dobrze wyglądać przez wiele lat, a także osłaniać budynek przed kaprysami pogody. A przecież przestrzenie, jakie w przypadku realizacji trójwymiarowych byłyby znacznie większe, to miejsce w którym naturalnie gromadzi się bród czy woda. Według przedstawicieli Feldhaus zastosowanie płytek klinkierowych w pełni rozwiąże wszelkie problemy tego rodzaju. A wynika to z „fabrycznych” właściwości budulca. Prawdziwy klinkier ma nasiąkliwość mniejszą niż 6%, jest również bardzo odporny na działanie mrozu. Nie trzeba się obawiać, że w wypukłościach trójwymiarowego wzoru zgromadzi się woda, która po zamarznięciu zacznie rozsadzać fasadę.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na jedną ścianę trafiły płytki klinkierowe różnej grubości

Skoro kwestię doboru materiału mamy za sobą, pora pomówić o samym wykonaniu. Sekret elewacji w 3D tkwi w zastosowaniu różnych serii budulca. Podstawowym parametrem jest tu grubość klinkieru oraz warstwy izolacyjnej. Płytki muszą zostać osadzane na starannie przygotowanej powierzchni – efekt trójwymiaru wynika z różnicy pomiędzy rozmiarami płytek i warstwami podkładu. Stosunkowo technika, dzięki której można uzyskać wizualnie rewelacyjne rezultaty. Wykonanie pilastrów albo tzw. boniowania nie powinno zająć kompetentnym budowlańcom szczególnie dużo czasu. Co równie istotne, trójwymiarowe elewacje mogą obejmować cały budynek. Włącznie z narożnikami i wszelkimi wnękami czy załamaniami. Nie ma konieczności, aby iść na jakiekolwiek kompromisy w tym względzie. A finalny rezultat z pewnością będzie godnym wynagrodzeniem podjętych wysiłków. Pozostaje tylko przejrzeć katalogi Feldhaus z płytkami klinkierowymi i wybrać 2 lub więcej różnych serii, które razem stworzą unikatowy, efektowny projekt.