Categories: EkologiaGminaNews

Urząd Gminy w sprawie ochrony powietrza robi więcej niż przepisy ich obligują – czy na pewno?

W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie Burmistrza z mieszkańcami zaniepokojonymi stanem powietrza na terenie byłej Huty Aluminium w Skawinie

Oto relacja  wydarzenia jaka pojawiła się na stronie gminaskawina.pl, natomiast poniżej również relacja Skawińskiego Alarmu Smogowego, który jak wiadomo jakość powietrza w Naszej Gminie traktuje priorytetowo i to głównie dzięki ich interwencjom cała Polska dowiedziała się, że z jakością powietrza jesteśmy na bakier. Dodatkowo okazało się, że nowy czujnik zainstalowany na terenie byłej Huty Aluminium wskazuje głównie w nocy bardzo niepokojące wyniki pomiarowe. To właśnie przez te wyniki zostało zwołane spotkanie w czwartkowy wieczór i trwało blisko trzy godziny.

Jeden z dziennikarzy zapytał: czy tylko w Skawinie jest tak źle?

– Nie, Szanowni Państwo – powiedział Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – różnica jednak między Skawiną a pozostałymi samorządami polega na tym, że my wywołaliśmy temat, dziś inne samorządy na nas patrzą. Jest lato, nie mamy aktualnie problemu niskiej emisji, walczymy z zanieczyszczeniem powietrza pochodzącym z przemysłu.

– Po raz kolejny Skawina przeciera szlaki, dokładnie tak jak przy niskiej emisji i termomodernizacji, jako pierwsi przechodzimy tę drogę. Mamy jednak za sobą mieszkańców, to bardzo ważne wsparcie – powiedział Tomasz Ożóg. – Pomimo, braku twardych narzędzi, robimy co w naszej mocy, by rozwiązać problem, stąd działania o których na bieżąco informujemy, stąd też stacja, którą sami zainstalowaliśmy na terenie dawnej huty.

Prawo w Polsce powinno się zmienić, bez nowych narzędzi oddanych w ręce samorządów dziś możemy: tylko prosić o kontrole instytucje zajmujące się ochroną środowiska i czekać. Skawina nie chce już czekać, mieszkańcy nie mają siły i zdrowia na czekanie – właśnie o tym powiedzieli głośno podczas spotkania. Naszym celem nie było powiedzenie do kamery „wszystko jest ok”, „nie macie się czym martwić”, lecz rozpoczęcie ogólnopolskiej dyskusji. Dziś konieczne są zmiany zapisów w Prawie Ochrony Środowiska i konkretne rozwiązania w tym m.in., by:

gminy stały się stroną w postępowaniach dotyczących przedsiębiorstw w zakresie pozwoleń na emisję i pozwoleń zintegrowanych,
instytucje wydające pozwolenia były zobowiązane do uzyskania opinii rady gminy w zakresie inwestycji zwiększających emisję zanieczyszczeń – nie dla postępowań kompensacyjnych bez zgody gminy!

Co na dzień dzisiejszy wiemy?

W czerwcu został przeniesiony niereferencyjny czujnik prezentujący dane “on line” z ul. Tynieckiej (tu działał kilka miesięcy, nie wskazując tak dużych skoków) na teren byłej huty. Decyzja o tej lokalizacji została podjęta w oparciu o zgłoszenia mieszkańców i przedsiębiorców oraz rekomendacje Rady Naukowej, organu doradczego burmistrza, po weryfikacji pozwoleń posiadanych przez zakłady (na tym terenie działa około 70 podmiotów gospodarczych). Czujnik zamontowano w obrębie jednego z przedsiębiorstw, w bezpośrednim otoczeniu funkcjonujących tam firm (ściana w ścianę na wysokości ok.10 -12 m). Czujnik jest niereferencyjny mierzy pyły w powietrzu – PM 2,5 i PM10 oraz formaldehyd i lotne związki organiczne – to co dla nas najważniejsze pokazuje trend. Wyniki, które zbiera dostępne są online. Nie pokazuje stałych, powtarzalnych zdarzeń, skoki występują głównie w porze nocnej, w dni powszednie jak i weekendy.

Czy na terenie huty jest źle, czy tylko tam?

Tego nie wiemy ale zrobimy wszystko, by się dowiedzieć. W tym celu kolejne trzy urządzenia zostaną umieszczone w 3 różnych punktach miasta. Będą wykonywały pomiary przez miesiąc. Aktualnie pracująca mobilna stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska prowadzi referencyjne badania benzenu toluenu i ksylenu tzw. BTX. Kolejna posiadająca dużo większe możliwości zostanie na początku września sprowadzona do Skawiny – będzie mierzyła jakość powietrza zarówno pod kątem firm na hucie, jak i Valeo oraz firmy Vesuvius. Jeśli jest źle konieczne są szybkie i radykalne działania, jeśli jest dobrze, to sprawdźmy to i miejmy pewność, że powietrze którym oddychamy nam nie zagraża.

Dlaczego nie wysyłacie smsów z ostrzeżeniem?

Wyniki, którymi dysponujemy, nie zostały potwierdzone przez WIOŚ. Pomiar wykonujemy tylko w jednym miejscu w strefie przemysłowej, gdzie zakład jest obok zakładu. Nie wiemy jakie będą odczyty w innych miejscach np. na osiedlach mieszkalnych dlatego dziś nie wysyłamy smsów. Jednocześnie dajemy dostęp do wyników pomiarów online: http://cloud.inter1.pl/skawina/ W przyszłości komunikaty będą wysyłane za pomocą aplikacji eSkawina oraz udostępniane na naszej stronie www. W tym miejscu prosimy mieszkańców o pobranie aplikacji, rejestrację wówczas za jej pomocą będziecie mogli Państwo zgłaszać wszelkiego rodzaju zdarzenia. Im więcej zgłoszeń, które odnotujemy, tym łatwiej pokazać jak ważny jest to dla nas problem!

Co na to przedsiębiorcy działający na tym terenie?

Część z nich, jak Państwo wiedzą, bo te informacje publikujemy na bieżąco, wzięła udział w poniedziałkowym spotkaniu. Nasz plan zakłada serię indywidualnych spotkań burmistrza z przedsiębiorcami z terenu byłej Huty, podczas których będziemy nalegać na ich zgodę na przeprowadzenie wizytacji i badań “emisji na kominie”, wskazanych przez Radę Naukową – czyli grona eksperckiego, profesorów doradzających nam co robić. Tak drogą eliminacji zawęzić krąg poszukiwań.

Prośba do mieszkańców o pomoc:

zgłoszenia całodobowo można kierować do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod nr tel.: 606 382 072
zgłoszenia wysyłane do nas za pośrednictwem aplikacji mobilnej eSkawina, są rejestrowane, to daje nam znacznie większe możliwości, aplikacja posiada również geolokalizację, czyli kolejne ważne informacje. Aplikacja od 2020 r. całkowicie zastąpi system SISMS.

Jeszcze tego samego dnia na profilu facebook`a Skawińskiego Alarmu Smogowego, który stał się głosem zaniepokojonych mieszkańców pojawił się wpis z którego dowiadujemy się trochę innego spojrzenia na to jak wyglądało spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Skawina Norbertem Rzepisko. Możemy tam przeczytać iż mieszkańcy zaapelowali do burmistrza o wysłanie oficjalnej skargi do Rządu na nieudolne działania WIOŚ. Dalej czytamy iż w Skawinie nikt nie ufa już WIOŚ, a Urząd Gminy ma związane ręce i jedyne wyjście z tej sytuacji to przyjazd najwyższych przedstawicieli Państwa do Skawiny.

źródło: gminaskawina.pl | profil FB Skawiński Alarm Smogowy

Redakcja

Recent Posts

Ogólnopolski Dzień Seniora w Skawinie

W niedziele Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wydarzenie…

2 dni ago

Pięciolecie Orkiestry Księżniczek

Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 24 listopada…

1 tydzień ago

Burmistrz Rzepisko przekazał petycje w sprawie połączenia obwodnicy z węzłem autostradowym

Połączenie obwodnicy Skawiny z węzłem Kraków-Skawina jest jednym z najważniejszych wyzwań komunikacyjnych, które stoją przed…

3 tygodnie ago

Trzecia karetka dla Gminy Skawina

Od 1 listopada Pogotowie Ratunkowe w Skawinie im. Siegfrieda Greinera będzie dysponowało trzecią karetką, co…

3 tygodnie ago

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Gminie Skawina

Z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym Gubałówka odbyło się uroczyste spotkanie z…

1 miesiąc ago

Stalowe konstrukcje w budownictwie i przemyśle. Jakie jest ich zastosowanie?

Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie oraz przemyśle. Charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością…

1 miesiąc ago

This website uses cookies.