W Jurczycach #jestnaswiecej: weź udział w happeningu i spotkaj się z Anną Guzik!

Już 30 listopada od godz. 13:00 mieszkańcy Jurczyc będą mogli wziąć udział w wyjątkowym happeningu, który odbędzie się pod hasłem #jestnaswiecej. Zorganizuje go Pracownia Orange, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na najciekawszą inicjatywę promującą walkę z hejtem w sieci. Hejterzy w Internecie są bardzo głośni, ale wcale nie jest ich najwięcej: pokażmy to razem z gościem specjalnym wydarzenia – Anną Guzik, ambasadorką Pracowni Orange.

Zajęcia edukacyjne w szkołach i inscenizacje przygotowane przez uczniów, łańcuch ludzi połączonych sznurówką, obóz pod namiotami, a nawet wspólne morsowanie to tylko wybrane inicjatywy Pracowni z całej Polski, które przystąpiły do wyzwania rzuconego przez Fundację Orange. Ich zadaniem było opracowanie pomysłu na lokalną akcję lub happening zwracający uwagę na walkę z hejtem i z wykorzystaniem symbolu akcji – wielkiej pomarańczowej sznurówki. W efekcie wyróżniono 13 placówek, które przy wsparciu Fundacji Orange zorganizują w swoich miejscowościach zaplanowane wydarzenia. Zwycięską lokalizację – Jurczyce – odwiedzi aktorka Anna Guzik, która spotka się z mieszkańcami i weźmie udział w aktywnościach zaplanowanych przez Pracownię Orange.

W dzisiejszym świecie umiejętne korzystanie z Internetu odgrywa szczególnie ważną rolę. Poza tym, że sieć często bawi i uczy, jest miejscem, gdzie zwłaszcza młodzi użytkownicy są narażeni na wiele negatywnych zjawisk, np. hejt. I to właśnie jego temat chcemy przybliżyć podczas naszego sobotniego happeningu – mówi Jerzy Kłępa, sołtys Jurczyc i lider lokalnej Pracowni Orange. – Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców naszej wsi i okolic do dołączenia do naszej zwycięskiej akcji, zaznaczenia swojej obecności podczas malowania muralu i pokazania, że w Jurczycach #jestnaswięcej! – podsumowuje.

Przeciwko hejtowi w sieci

Pracownie Orange to program społeczny Fundacji Orange, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Powstało ich aż 100 w całej Polsce, każda wyposażona w sprzęt i regularnie wspierana warsztatami i innymi działaniami edukacyjnymi.

– W akcji #jestnaswiecej chcemy pokazać, że Internet może być przyjaznym miejscem dla wszystkich użytkowników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dlatego uczymy, jak radzić sobie z hejtem w sieci i jak reagować na to zjawisko, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie się – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. – Zależy nam na integracji lokalnych społeczności, stąd cieszą nas zaangażowanie i kreatywność, z jaką Pracownie przystąpiły do naszego wyzwania. Pojawiło się mnóstwo ciekawych pomysłów, które będziemy wspólnie realizować – podsumowuje.