Wystawa „Artyści z niepełnosprawnością inspiracją młodego pokolenia”

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie wraz z Fundacją Środowiskowy Dom Samopomocy zaprasza na wystawę „Artyści z niepełnosprawnością inspiracją młodego pokolenia”. Wystawa to zbiór 41 prac, których autorami jest dziewięciu podopiecznych ŚDS z niepełnosprawnością psychiczną, fizyczną i intelektualną.

Młodzi artyści pozostają w terapii w dziennym ośrodku wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Wszystkie prace powstały w pracowni malarskiej Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Inspiracją do namalowania prac była twórczość śp. Marii Grucy, która jako pierwsza w Ośrodku rozwinęła w spektakularny sposób swój talent malarski. Od momentu jej śmierci Fundacja organizuje konkurs artystyczny jej imienia dla uczestników środowiskowych domów samopomocy z terenu całej Małopolski.

KIEDY:  6 października – 3 grudnia 2021r.

GDZIE:  Dworek Ludwikowskich ul. Mickiewicza 26 w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej i Centrum Kultury i Sportu

Współorganizatorem wystawy jest Centrum Kultury i Sportu

Wstęp wolny!

Niepełnosprawność nie musi ograniczać talentu, ale by go rozwijać potrzebuje uważnego wsparcia. Takie otrzymują niepełnosprawni artyści w Fundacji Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Czy mogą być inspiracją dla innych? Proszę przekonajcie się sami!

Serdecznie zapraszamy!

Katarzyna Kapelan – malarka, która godzinami potrafi skupić się na swojej pracy. Z chęcią podejmuje ambitne i czasochłonne zadania. Niezwykle precyzyjna i utalentowana. Czas izolacji w trakcie pandemii wykorzystała na rozwinięcie swojej pasji i absolutnie poświeciła się malarstwu.

Robert Ziemiański – jego ulubione motywy to pejzaże górskie i nadmorskie. Malując wykorzystuje wiele dodatkowych przedmiotów, które służą mu za pomoce, są to zapałki, tektura czy ekierka. Z chęcią opowiada o swoich pracach i pomaga artystom z mniejszym stażem.

Katarzyna Gnojek – chętnie maluje i jak sama twierdzi, jest to dla niej zajęcie wyciszające. Ostatnim obrazem jaki ma na swoim koncie są nasturcje, którymi zainspirowała się oglądając polichromie Wyspiańskiego.

Anna Kowal – słynie z dokładności z jaką tworzy swoje prace. Jest wszechstronnie utalentowana manualnie. Powierzone jej zadania zawsze zostają wykonane z ogromną starannością.

Alicja Czuba – jej drugie imię to kolor! Ala bawi się nim jak nikt inny. Ma duży dystans do swoich prac, często nawet z nich żartuje. W katalogu jej dzieł znalazłyby się kwiaty i owoce, które Alicja  szkicuje w wolnym czasie.

Agata Pająk – ma na swoim koncie parę wyjątkowych obrazów. Chętnie zgłasza się do udziału w Małopolskim Konkursie Artystycznym, który organizowany jest przez nasz Dom. Jest to dla Agaty szansa, aby sprawdzić swoje siły w tak dużym przedsięwzięciu.

Agnieszka Baran – czerpie wielką radość z wykonywania prac malarskich. Powierzone zadania traktuje bardzo poważnie, często zabiera płótno do domu, aby poświęcić mu dodatkowy czas. Prywatnie Agnieszka jest wielką miłośniczką ptaków.

Grzegorz Dutka – pasjonat malarstwa, historii sztuki oraz krakowskich muzeów. Z każdej najdrobniejszej wycieczki wraca bogatszy o nowe inspiracje i pomysły do tworzenia swoich prac. Jest bardzo samodzielny i zdecydowany, tworzy obrazy bez zbędnej zadumy. Potrafi przyjąć konstruktywną krytykę, ale cieszą go szczere pochwały.

źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie