Znamy już program uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja upłyną nam pod znakiem muzyki i tańca, wpisujących się w rok jubileuszowy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny z udziałem władz miasta i delegacji pocztów sztandarowych rozpoczniemy o godzinie 16.30 w Kościele pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Po mszy zapraszamy na skawiński Rynek na widowisko słowno-muzyczne „Mała Rapsodia Polska” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, chóru i tancerzy. Mała Rapsodia Polska jest widowiskiem aktorsko-muzycznym, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości i utworzenie II Rzeczypospolitej w 1918 roku, autorstwa Janusza Blecharza (kompozytora, pianisty, producenta) do poezji i malarstwa profesora Czesława Dźwigaja – artysty rzeźbiarza, grafika, witrażysty.

Widowisko inspirowane tetraptykiem malarskim prof. Czesława Dźwigaja z Krakowskiej ASP, który będzie stanowił multimedialną scenografię koncertu, jest świadectwem patriotyzmu i znakiem kultywowania najwyższych wartości narodowych, stając się symbolem i przesłaniem do młodego pokolenia.

Koncert wykonany będzie przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, jedną z najwybitniejszych orkiestr w Europie. Tworzą ją najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, m.in.: Akademii Muzycznej w Krakowie, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu i Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, tuż po sukcesach na 53. Festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Orkiestra nagrała dotychczas siedemnaście płyt, między innymi dla wytwórni: DUX Poland, Centaur Reccords USA, Le Foxx Music oraz Universal Music. Podpisała również kontrakt z renomowaną oficyną wydawniczą EMI London KPM. Artystyczną i organizacyjną pieczę nad zespołem pełni od samego początku Marcin Klejdysz. Od listopada 2013 roku, na zaproszenie artystów Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, funkcję pierwszego dyrygenta objął maestro Jacek Kaspszyk.

Koncert zwieńczy finałowy mazur w wykonaniu par tanecznych. Taniec połączy także zebranych, gdy do wspólnego poloneza zaprosi nas Zespół Regionalny Mogilanie. Zespół zaprezentuje również pokaz tańców ludowych. Powstały w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku od początku pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. Stara się w sposób jak najwierniejszy pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje wsi podkrakowskiej. Wśród etnografów i specjalistów oceniających dokonania zespołów folklorystycznych „Mogilanie” uchodzą za grupę wyjątkowo skrupulatnie dbającą o prawdę etnograficzną przekazu scenicznego. Stroje, które Zespół posiada, zostały wykonane po konsultacjach z ekspertami Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a materiały źródłowe, stanowiące bazę do programów Zespołu, pochodzą z archiwum krakowskiego Muzeum Etnograficznego i wywiadów terenowych, zebranych między innymi przez członków Zespołu.  Na program składają się widowiska pokazujące zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej – w szczególności Mogilan i najbliższej okolicy.

Program uroczystości:

Godz. 16.30 – msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz miasta oraz delegacji z pocztami sztandarowymi, Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Po mszy przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców na Rynek

Godz. 18.00 – „Mała Rapsodia Polska”: widowisko aktorsko-muzyczne w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej do poezji prof. Czesława Dźwigaja

Godz. 19.00 – pokaz tańców regionalnych i narodowych w wykonaniu Zespołu Regionalnego MOGILANIE.

Wspólne wykonanie poloneza z publicznością.

 

Rynek w Skawinie, 3 maja 2018 r.

Zapraszamy!

Joanna Kurpiel

źródło: ckis.pl