Co daje wspólne gotowanie z dzieckiem?

W relacjach dziecko – rodzic bardzo ważne jest wspólne spędzanie wolnego czasu. Dzieci uwielbiają zabawę, dlatego warto zaproponować im coś, przy czym będą się zarówno dobrze bawić, jak i spędzać z nami czas. Idealnym pomysłem jest wspólne gotowanie. Pokaż dziecku nowy świat, w którym razem się zakochacie.

Kuchnia jako miejsce zabawy

Zazwyczaj to mama najwięcej przebywa w kuchni i przygotowuje obiad dla całej rodziny. Chociaż oczywiście są domy, w których to tata jest królem gotowania. Należy się jednak zgodzić, iż rodzice przygotowują posiłki dla swoich dzieci, a nie odwrotnie. Jest to całkiem normalne i naturalne, jednakże dzieci mogą czuć się bardzo dobrze w kuchni, gdyż gotowanie to też zabawa. Wystarczy przekonać dziecko do wspólnego pichcenia i pokazać mu, jak może być zabawnie.

Niedzielny obiad

Do wspólnego gotowania warto wykorzystać dzień, kiedy mamy więcej wolnego czasu. Doskonałym momentem wydaje się zatem niedziela, która z reguły powinna być spędzona w gronie całej rodziny. Przygotowując niedzielny obiad, zaprośmy swoje dzieci do pomocy. Pokażmy im od podstaw pracę w kuchni, by poczuły, że są częścią nie lada wyzwania. Taka forma zabawy prawdopodobnie sprawi, iż dzieci polubią wspólne gotowanie z rodzicami – będą częściej nam pomagać, a przy tym rozwijać swoje umiejętności. Najważniejsze jednak w gotowaniu z dziećmi jest wspólne spędzanie czasu. Wówczas poznajemy siebie nawzajem. Pokazujemy swoim pociechom, iż potrafimy wygospodarować dla nich więcej czasu niż dotychczas. Dzieci lubią dostawać nowe zabawki, jednak jeszcze bardziej kochają zainteresowanie swoich rodziców.

Czas świąt

Idealnym momentem do pokazania dziecku kuchni od innej strony niż poznało ją do tej pory są również święta Bożego Narodzenia. W wielu domach przygotowuje się wówczas pierniki, które stały się nieodłącznym elementem świątecznych stołów. Dzieci przy robieniu pierników mają ogromną frajdę. Najpierw wybierają najlepsze foremki, by potem odcisnąć je w przygotowanym przez mamę bądź tatę cieście. Dzieci również powinny formować ciasto, gdyż pokazują wówczas jakie są silne. Kiedy pierniki są już zrobione, przychodzi najlepszy moment – dekorowanie. Wtedy dzieci mogą puścić wodze fantazji, a nie od dziś wiadomo, iż zabawa pobudzająca wyobraźnie jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Wspólnie zdobimy pierniki, wykorzystując do tego wcześniej kupione dekoracje. Zatem nie tylko gotowanie, ale również pieczenie związane z późniejszą dekoracją wypieków może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Święta Bożego Narodzenia to ponadto jedna z wielu okazji do zrobienia pierników, słodkości w domach z dziećmi są bowiem zawsze mile widziane.

Chodźmy do kuchni

Wspólną zabawę w gotowanie powinniśmy powtarzać jak najczęściej. Nasze dziecko może okazać się młodym uzdolnionym kucharzem bądź cukiernikiem, dlatego warto rozwijać jego umiejętności. Jedzenie przygotowywane razem z dziećmi może być naprawdę smaczne, a naszym pociechom z pewnością będzie lepiej smakować. Kiedy mamy w domu niejadka, wspólne gotowanie może sprawić, iż z chęcią spróbuje on swojego dania. Spędzajmy zatem jak najwięcej czasu z dziećmi, a kuchnie wykorzystajmy jako miejsce do częstych zabaw.

Porad udzieliła Izabela Płóciennik