Dożynki Województwa Małopolskiego w podziękowaniu za plony

W niedzielę 26 sierpnia w ogrodach parafialnych w Radziszowie odbyły się jubileuszowe, XX Dożynki Województwa Małopolskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną odprawioną w Kościele Parafialnym pw. Św. Wawrzyńca, podczas której biskup Jan Szkodoń poświęcił dożynkowe wieńce oraz bochen chleba upieczony ze zboża małopolskich pól. Po mszy barwny korowód, na czele z Kapelą Regionalną z Radziszowa i starostami Bogusławą i Ryszardem Maślanką, przeszedł na miejsce dożynek.

Po powitaniu przez gospodarzy – marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupę oraz Burmistrza Skawiny Pawła Kolasę – gości, wśród których znaleźli się Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele administracji państwowej, grupy wieńcowe oraz rolnicy, Zespół Regionalny „Mogilanie” zaprezentował tradycyjny obrzęd żniwny.  Nie zabrakło również dzielenia się chlebem i ludowej muzyki.

Podczas Dożynek Marszałek Jacek Krupa wręczył Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyże Małopolski, poznaliśmy również laureatów konkursu „Najlepsza Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej”. Zaszczytny tytuł najlepszej jednostki w województwie zdobyła OSP w Moszczenicy w powiecie gorlickim.

Kulminacją uroczystości było ogłoszenie wyników Konkursy Wieńca Dożynkowego. Wieniec to symboliczny wyraz zebranych plonów i wdzięczności za nie. W tym roku, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, konkursowe wieńce uwzględniały również wątek niepodległościowy.

W kategorii „wieniec współczesny” zwyciężył wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Ulinianki w Ulinie Wielkiej (gmina Gołcza). Komisja konkursowa doceniła inwencję twórczą w posługiwaniu się symbolami, a wieniec nazwała „małą lekcją historii”.

Za najpiękniejszy wieniec w kategorii „wieniec tradycyjny” jury uznało składający się z mnóstwa drobnych elementów i wykonany z różnorodnych materiałów wieniec przygotowany przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów. Wieniec ten będzie reprezentować nasze województwo na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Gdy konkursowe emocje opadły na scenie pojawił się kabaret Weźrzesz, który rozbawił publiczność do łez. Gorąco, choć słupki rtęci na termometrach tego nie pokazały, zrobiło się podczas występu gwiazdy wieczoru – zespołu Blue Cafe. Energetyczny koncert grupy z charyzmatyczną Dominiką Gawędą zamknął tegoroczne Święto Plonów.

źródło: ckis.pl | Agnieszka Radziszowska | foto: malopolska.pl