Jak oczyścić meble ogrodowe po zimie? Jak zadbać o nie podczas sezonu?

Na rynku znajdujemy szereg detergentów i rozmaitych środków, które są przeznaczone do czyszczenia i konserwacji mebli ogrodowych. Warto poszukać tych dedykowanych, bo dzięki nim meble po okresie przechowywania w zimowej porze, nim staną się podstawą letnich biesiad, zdążą być oczyszczone i zaimpregnowane. Część produktów stosuje się przed pierwszym użyciem mebli, inne po sezonie, a kolejne w trakcie regularnego użytkowania. Na co warto postawić?

Gdy pokrowiec ochronny wędruje do domku narzędziowego

Zima jeszcze nie dobiegła końca, ale to już czas, by pomyśleć o tym, ile pracy będzie wymagało doprowadzenie mebli ogrodowych do stanu wręcz idealnego, przed sezonem letnim. Pod zdjętym pokrowcem oczom użytkowników mogą bowiem ukazać się plamy, które pozostały z poprzedniego sezonu, a nie zostały dostrzeżone. Do tego kurz zbierający się przez kolejne tygodnie. Czyszczenie i doprowadzenie do właściwego stanu, wymaga przede wszystkim przyjrzenia się, co jest do zrobienia.

Najwięcej pracy wymagają meble ogrodowe wykonane z drewna. Jeśli gdziekolwiek pojawiają się uszkodzenia w drewnie, lakier się łuszczy lub farba odchodzi, potrzebny będzie gruntowy porządek z meblami. Z jednej strony zastosowanie środków ułatwiających pozbywanie się starych warstw, a z drugiej zaś tych, które odżywiają i pielęgnują drewno. Do tego działania mechaniczne – szlifowanie, polerowanie, jeśli wymaga tego drewno.

Warto korzystać z produktów, które nadają się nawet do codziennego użytkowania. Dzięki temu przez cały czas meble ogrodowe są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie tylko na drewno bowiem, ale i na tworzywa sztuczne oraz inne materiały naturalne, wilgoć, opady czy silne promienie słońca, mogą oddziaływać niekorzystnie.

Wybór środków do czyszczenia i pielęgnacji

Najważniejsze jest to, by podczas kupowania środków do czyszczenia i/lub pielęgnacji, zapoznawać się z informacjami umieszczonymi na etykietach. Muszą to być środki dedykowane konkretnym produktom, używane zgodnie z załączoną instrukcją i zaleceniami. Tylko w ten sposób można należycie zadbać o stan mebli ogrodowych, nie narażając ich na jeszcze większe uszkodzenia lub co gorsza, całkowite zniszczenie.

Przydają się farby i lakiery, jeśli po oczyszczeniu przychodzi chęć lub potrzeba, by meble odświeżyć, nadać im nowego koloru bądź sprawić, że dotychczasowa barwa znów będzie pięknie się prezentować w ogrodzie. Przemalowując można sprawić, że meble ogrodowe wkomponują się w zupełnie inny sposób w dotychczasową aranżację zielonej przestrzeni.

Przy wyborze środków należy pamiętać także o tym, by były one stosowane tylko do wskazanych produktów, materiałów i powierzchni. Drewno, rattan, wiklina, plastik – każde z nich ma inne wymagania. W czyszczeniu drewna liczy się zastosowanie detergentów, które nie wpływają na usuwanie olejowej warstwy impregnującej. Środki do tworzyw sztucznych mają za zadanie głównie niwelować brud, w tym resztki pokarmów pozostałe na meblach ogrodowych, ślady po owadach i liściach. Pozbawienie substancji żrących jest gwarancją, że meble odzyskają połysk, blask i piękny kolor.

Zabezpieczanie przed kolejnym sezonem

Działania podejmowane w kwestii pielęgnacji i zabezpieczania po sezonie zimowym, a także przed kolejnym sezonem użytkowania, przedłużają trwałość mebli ogrodowych. W przypadku drewna powinny być to oleje zawierające w swoim składzie żywice, które odżywiają i tworzą powłokę ochronną, ale nie powodują zmiany naturalnego wyglądu drewna. Ich zadaniem jest również nadanie odporności na działanie silnych promieni słonecznych.

Meble ogrodowe metalowe i żeliwne są odporne na działanie czynników zewnętrznych i trwałe, ale jeśli warstwa farby czy lakieru zostaje uszkodzona, nietrudno o korozję. W takim przypadku trzeba zeszlifować rdzę i pokusić się o ponowne malowanie czy lakierowanie.

Z kolei meble z tworzyw sztucznych, a także aluminium, przeważnie nie tracą swoich właściwości nawet pod wpływem działania czynników zewnętrznych, a ich pielęgnacja ogranicza się do mycia.

Zarówno czyszczenie, jak i pielęgnacja powinny być skuteczne, ale i bezpieczne dla mebli ogrodowych, niezależnie od tego, z jakich materiałów elementy funkcjonalnej aranżacji ogrodowej, zostały wykonane. I choć wskazań, co do eksploatacji oraz zabezpieczania jest sporo, w praktyce nie są trudne do zastosowania, a z pewnością przynoszą korzyści dla zachowania jakości mebli ogrodowych.

Więcej informacji o meblach ogrodowych można znaleźć na stronie https://Bazkar.pl.