Jedna z pierwszych zasad wpajanych dzieciom: nie otwierajcie obcym. Ale dorośli często sami nie wiedzą, kogo wpuszczają

Utrzymanie nienaruszonego ogniska domowego z pewnością każdy traktuje priorytetowo. Ochrona osób bliskich sercu oraz majątku, na który się ciężko zapracowało, wiąże się z podejmowaniem wielu różnorodnych środków ostrożności. A jak wszem i wobec wiadomo, najsłabszym punktem każdego systemu zabezpieczeń jest człowiek – dlatego warto korzystać z nowoczesnych technologii, dzięki którym chwila roztargnienia czy nadmierna ufność nie skończą się popełnieniem fatalnej pomyłki. Przykładem takiego urządzenia będzie wideodomofon.

Przezorny zawsze zabezpieczony. Domofon z kamerą wysokiej jakości stanowi doskonałe rozwiązanie

Kiedy rozlega się dzwonek do drzwi, osoby pozbawione „wspomagania sprzętowego” zdane są wyłącznie na głośnik interkomu oraz wizjer tuż przed wejściem. Niestety często jakość dźwięku w starych systemach pozostawia sporo do życzenia, co może wydatnie utrudnić prawidłowe rozpoznanie proszącego o wpuszczenie gościa. Z kolei tzw. judasz w pewnym stopniu zniekształca obraz: im bliżej ktoś stoi, tym ciężej dostrzec szczegóły rysów twarzy. Zaawansowany domofon z kamerą rozwiązuje oba te problemy za jednym zamachem. Obiektywy w wysokiej rozdzielczości przesyłają sygnał wideo na specjalny panel z ekranem – przywodzący na myśl typowy, choć przymocowany na stałe do ściany tablet. Końcowy efekt jest taki, że rozmowa z osobą przed bramą przypomina konwersację przez komunikator internetowy z kamerką. Warto wspomnieć, że wiele urządzeń tego typu posiada tryb nocny. Kiedy wokół domu panują nieprzeniknione ciemności (przez późną porę albo pochmurną, deszczową pogodę), taki sprzęt okazuje się jeszcze bardziej wartościowy.

Na rynku dostępne są wideodomofony z wieloma praktycznymi, wcale nie tak drogimi rozszerzeniami

Podstawowe warianty domofonu z kamerą dają wyraźny podgląd na to, co dzieje się w najbliższych okolicach wejścia na posesję lub bezpośrednio przed głównymi drzwiami. Na tym jednak możliwości nowoczesnego sprzętu wcale się nie kończą. Przedstawiciele firmy 5Tech, wiodącego producenta wideodomofonów na polskim rynku, przypominają że niektóre modele mają znacznie bardziej rozbudowane funkcjonalności. Wśród najpopularniejszych należy wymienić możliwość przesyłania obrazu na sparowaną aplikację mobilną, opcję zdalnego otwierania drzwi oraz sterowania ustawieniami wideodomofonu z kamerą, automatyczne nagrywanie lub wykonanie serii zdjęć po wykryciu ruchu… To zaledwie część pożytecznych zalet. Szczególną popularnością cieszy się podłączenie dodatkowych kamer CCTV – w rezultacie za stosunkowo niewielkie pieniądze można stworzyć kompleksowy monitoring na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.