Kierunki medyczne – gwarancja stabilnej pracy

Zastanawiałaś/eś się kiedyś jakie zawody będą zawsze potrzebne? Jeśli nie to pomyśl chwilę i na pewno odgadniesz, że niezależnie od tego w jakim państwie żyjesz, nigdy nie skończy się zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem medycznym.

Pandemia obnażyła ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia, zwłaszcza w szpitalach, które praktycznie przestały normalnie funkcjonować w okresie pandemii.

W telewizji i radio jesteśmy stale informowani o bardzo dużym zapotrzebowaniu na pracowników medycznych: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych oraz pozostałych pracowników szpitali/ przychodni. Kim są pozostali pracownicy szpitali/ przychodni? Oprócz salowych i administracji szpitali są to opiekunowie medyczni, którzy w ostatnich latach w dużej mierze zastępują pielęgniarki.

W ostatnich latach znacznie rozszerzono ich kwalifikacje po to aby mogli w dużej mierze zastąpić pielęgniarki, które masowo odchodzą na emerytury z racji wieku.

Opiekun medyczny to osoba, która zajmuje się opieką nad osobą starszą i niepełnosprawną, ma kwalifikacje do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz opiekuńczych.

Program nauczania w tym zawodzie został zmodyfikowany i obecnie Opiekun Medyczny kształci się już całe 1,5 roku w systemie stacjonarnym. Ma realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykwalifikowaną kadrą, odbywa praktyki zawodowe w szpitalach i innych podmiotach medycznych. To wszystko po to aby prawidłowo wykonywać zabiegi i nieś pomoc tak gdzie jest najbardziej potrzeba.

Oczywiście do tego zawodu nie nadaje się każdy, trzeba dobrze przemyśleć decyzję o nauce i pracy w tym wymagającym zawodzie.Na plus jest fakt, że dla osób z takim wykształceniem nie zabraknie nigdy pracy.

Gdzie się uczyć zawodu?

Kształcenie w tym zawodzie możesz rozpocząć już we wrześniu 2022 np. w szkole policealnej AS Edukacja w Katowicach.

W komfortowych warunkach, w niewielkich grupach, ze świetną kadrą z doświadczeniem, nauczysz się zawodu na dobrym poziomie co pozwoli na rzetelne wykonywanie pracę. Opiekunowie medyczni mają już zbliżone uprawnienia do pielęgniarek i niejednokrotnie zastępują je w pracy na oddziałach. Kształcenie trwa tylko 1,5 roku a po zdanym egzaminie państwowym od razu możesz zacząć pracę.

Często osoby z dyplomem Opiekuna medycznego wyjeżdżają za granice naszego państwa, gdzie również są bardzo poszukiwani na rynku pracy i bez problemu znajdują zatrudnienie w różnych ośrodkach i placówkach medycznych.

Opiekun medyczny może podjąć pracę w szpitalu, ośrodku opiekuńczym, domu pomocy społecznej, hospicjum a także w sanatorium lub w zakładzie opiekuńczo – leczniczym.

Jak nie szkoła to co?

Jeśli szkoła trwająca półtorej roku to za dużo i ciężko Ci się zobowiązać na tak długi okres czasu a widzisz się w pracy w tym zawodzie, chcesz się opiekować chorymi i niepełnosprawnymi osobami, lubisz pomagać i łatwo nawiązujesz kontakty a dodatkowo możesz o sobie powiedzieć, ze jesteś osobą z dużą empatią to możesz wybrać skrócony kurs Opiekuna osoby starszej. W AS Edukacja szkolenie trwa 30 godzin dydaktyczny czyli ok. 2 tygodni i kończy się uzyskaniem zaświadczenia na druku MEN. Jest to kurs podnoszący kompetencje, który pozwoli Ci sprawdzić swoje umiejętności i predyspozycje do pracy w zawodach opiekuńczych i medycznych. Bardzo często taki kurs również wystarcza do podjęcia zatrudnienia w ośrodkach dla osób chorych i niepełnosprawnych. Szkolenie skupia się na podstawach teoretycznych niezbędnych do wykonywania zawodu oraz wielu ćwiczeniach praktycznych w pracowni medycznej.

Zapisy na takie kursy trwają przez cały rok a nauka odbywa się w kameralnych grupach 3-5 osobowych.

Pamiętaj, że wykształcenie medyczne to gwarancja zatrudnienia na dobrych warunkach płacowych i gwarancja stabilnego zatrudnienia w Polce i innych krajach Unii Europejskiej.

 

%d bloggers like this: