Czy wiesz, że jedno drzewo może pochłonąć rocznie nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla? A największą ilość tlenu produkują buk, klon, robina, wierzba, lipa i jesion? I że warto sadzić przy ruchliwych drogach klony, bo są najbardziej odporne na zanieczyszczenia? Tych i innych ciekawostek można było dowiedzieć się w czwartek, 8 listopada, podczas kolejnej akcji „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”, którą zorganizował Zespół Parków Krajobrazowych, instytucja Województwa Małopolskiego. Tym razem mieszkańcy i uczniowie szkół wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzew na terenie Przylasku Rusieckiego w Nowej Hucie.
Dzięki BO Małopolska mieszkańcy regionu sami decydują o tym, na jakie pomysły przeznaczamy pieniądze z budżetu województwa. Wśród nich jest mnóstwo ciekawych i interesujących projektów – od kulturalnych, przez zdrowotne, aż po te związane ze sportem. Projekt „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” jest jednak wyjątkowy, ponieważ to nie jednorazowa inicjatywa – z jego efektów będą bowiem korzystać kolejne pokolenie mieszkańców Krakowa i Małopolski
– mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa podczas akcji rozdawania sadzonek.
Warto podkreślić, że wszystkie osoby, które wzięły udział w akcji, mogły nie tylko zasadzić drzewo w Nowej Hucie, ale wziąć też sadzonkę dla siebie, żeby posadzić obok swojego domu. Akcji towarzyszyły też specjalne warsztaty edukacyjne, które poprowadzili pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Zarządu Zieleni Miejskiej.
Przylasek Rusiecki to jednak już kolejne miejsce, gdzie zostały zasadzone drzewa. Wcześniej mieszkańcy mogli wziąć udział w akcji sadzenia m.in. w Olszanicy. Wszystkie drzewa, które pojawią się w ramach projektu „Robimy tlen”, można znaleźć na interaktywnej mapie tutaj.
Przypomnijmy, inicjatywa „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” zdobyła w sumie 5 210 głosów w 2. edycji BO Małopolska. W efekcie otrzymała z budżetu województwa wsparcie w wysokości 201 tys. zł.
źródło: Biuro Prasowe UMWM