Małopolska zmodernizuje przejścia dla pieszych

Województwo Małopolskie zainicjowało program poprawy bezpieczeństwa na przejściach, za sprawą którego w kolejnych 115 miejscach zostanie zainstalowane dodatkowe oświetlenie –  „na zebrach”  pojawią się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem. Na terenie Gminy Skawina będą to trzy przejścia dla pieszych.

Zastosowanie inteligentnych rozwiązań sprawi nie tylko, że cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

Warto przypomnieć, że często ofiarami wypadków padają dzieci, które jesienią i zimą bywają niewidoczne na przejściach po zmroku lub wczesnym rankiem. W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.  Zmiany na niemal 40 przejściach dla pieszych zajdą jeszcze w tym roku.

Ruch samochodowy w Małopolsce jest największy w skali całego kraju, a w sumie na drogach wojewódzkich znajduje się aż 1300 przejść dla pieszych. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, znaczna część z nich jest wciąż niedostatecznie oświetlona. Ponieważ samorządy gminne nie zawsze mogą same uporać się z tym problemem, władze województwa od lat przekazują środki, aby były one lepiej widoczne i oznaczone.

Na terenie Gminy Skawina zostaną doświetlone 3 przejścia dla pieszych: 

  • 2 na terenie sołectwa Grabie
  • oraz 1 na terenie Skawiny (w ciągu ulicy Hallerów).

źródło: gminaskawina.pl / UMWM

%d bloggers like this: