Noc Naukowców również w Skawinie

W ostatni piątek września w Małopolsce znów królować będzie nauka. Już po raz 13. mieszkańcy województwa będą mieli okazję obejrzeć z bliska fascynujący świat doświadczeń i eksperymentów, zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne, czy porozmawiać z naukowcami.
Wszystko dzięki Małopolskiej Nocy Naukowców, która na przestrzeni lat na trwałe wpisała się w kalendarz popularnonaukowych inicjatyw nie tylko w naszym regionie, ale także w Europie.

Czy chcesz podejrzeć mózg podczas pracy albo zobaczyć coś, czego nie widać? A może lepiej wziąć udział w wyjątkowych eksperymentach lub poznać bliżej nowe technologie? Albo odkryć tajemnice i skarby przeszłości? Jeśli tak, to dobrze się składa, bowiem program 13. Małopolskiej Nocy Naukowców obfituje w moc atrakcji z wielu dziedzin, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Tylko w tę jedną noc w roku naukowcy z małopolskich uczelni, instytutów i centrów badawczych odkrywają naukowe tajemnice i pozwalają wszystkim – starszym i młodszym – odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria. To niepowtarzalna okazja, aby móc przyjrzeć się z bliska ich pracy, czy zapytać o to, o co na co dzień nie sposób. Dzięki Małopolskiej Nocy Naukowców każdy chociaż przez chwilę będzie mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca – zachęca marszałek Witold Kozłowski.

W dziewięciu miastach – w Andrychowie, w Chrzanowie, w Limanowej, w Krakowie, w Oświęcimiu, w Nowym Sączu, w Niepołomicach, w Skawinie i w Tarnowie  – na miłośników nauki czekać będzie ponad 2200 różnorodnych wydarzeń. W trakcie tylko tej jednej nocy, 27 września można będzie odwiedzić laboratoria, wydziały, instytuty, czy muzea – a wszystko przygotowane przez około 1250 naukowców i pracowników z ponad 50 instytucji partnerskich – uczelni, instytutów i kół naukowych, centrów badawczych przedsiębiorstw, instytucji edukacyjno-kulturalnych i szkół średnich.

Nocy Naukowców w Skawinie po raz kolejny odbędzie się w MultiCentrum – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.

Przygotowano wykład z pokazem pt. „Z GÓRY PATRZĄC”, dotyczący wspinaczki wysokogórskiej, podczas którego  dowiemy się: jak przygotować własne ciało i umysł do ekstremalnego wysiłku w górach wysokich, jak skompletować sprzęt i jak go używać, co jeść na wyprawie oraz jak ważne jest partnerstwo w walce o szczyt. Pokaz przygotowany przez Radosława Woźniaka i Kamila Kozłowskiego – skawińskich zdobywców gór wysokich.

Kolejną atrakcją będzie zabawa edukacyjna pt: ,,ENGLISH GAME ROOM”, gra przygotowana w formie zgadywanek językowych z wykorzystaniem innowacyjnych pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego z możliwością zdobycia nagród rzeczowych.

Nowością tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców będą zajęcia pt : ,,ROBOTY W RUCH, czyli warsztaty z kodowania rozwijające umiejętności logicznego myślenia i pracy zespołowej. Gry i zabawy analogowe będą obejmować podstawy kodowania oraz programowanie instrukcji do robota Photon.

Pojawią się też pokazy krótkich filmików w technologii 3D.

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdy z uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców będzie mógł wziąć udział w zajęciach z konstruowania z wykorzystaniem m.in. klocków K’nex.

W Skawinie Noc Naukowców rozpoczyna się już od godz. 17.00 i potrwa do 22.00

MultiCentrum, Filia MBP w Skawinie, ul. J.Popiełuszki 8 / I piętro.

Informacje pod nr tel. 12 275 49 69. Szczegółowy program Multicentrum znajduje się tutaj

WSTĘP BEZPŁATNY

Program MNN dostępny jest na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.

Poprzez wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry czy zabawy chcemy popularyzować naukę wśród wszystkich mieszkańców Małopolski. Szczególnie zależy nam na przybliżeniu dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, po to, aby zachęcić ich do rozpoczęcia kariery naukowej – dodaje Anna Pieczarka z zarządu województwa.

źródło: UMWM | Multicentrum Skawina