O Uśmiech Patryka

Turniej inny niż wszystkie

W dniach 11-14 marca, już po raz trzynasty, brydżyści z całej Polski zagrają dla Patryka Wieczorka, 15-latka chorego mukowiscydozę. Pierwszych jedenaście edycji odbyło się na żywo w Skawinie, czego nie udało się zrealizować przed rokiem ani teraz. Ale organizatorzy obrócili ten fakt na swoją korzyść, przenosząc turniej do internetu, zwiększając tym samym frekwencję i dochód z imprezy, który w całości wspiera Patryka i jego rodziców w walce z chorobą.

W 2020 roku dla Patryka zagrało blisko 400 zawodników.

Przyznam szczerze, że byłem wówczas w szoku widząc jak wielkim zainteresowaniem cieszył się nasz turniej w wersji online. Nie bardzo wierzyłem w taki obrót spraw, ale udało się perfekcyjnie – cieszy się Maciej Wieczorek, tata Patryka, niegdyś niezły brydżysta.

To właśnie brydżowa przeszłość rodziców Patryka (bo i mama, Agnieszka, grywała przez kilka lat) sprawiła, że Patrykowi pomaga się nietypowo, bo grając w karty! Dlatego zresztą turniej reklamowany jest jako „inny niż wszystkie”.

Tu nawet nie chodzi o to, że już gramy w brydża, czy teraz, że gramy w internecie, ale że od samego początku pomocy na rzecz Patryka – wszystko robimy inaczej. Dość powiedzieć, że jest to pierwszy brydżowy turniej o charakterze charytatywnym, rozgrywany cyklicznie. To dlatego co roku staramy się pozyskać środki na jego organizację w taki sposób, aby całkowity dochód z tzw. opłat wpisowych oraz dobrowolnych datków – wpływał na konto Patryka i wspierał jego proces rehabilitacji i leczenia. Co roku niemal też wprowadzamy jakieś zmiany i nie inaczej będzie tym razem – mówi Marcin Kuflowski, Prezes Małopolskiego Związku Brydża Sportowego i trener brydża w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, który jest pomysłodawcą i organizatorem imprezy od pierwszej edycji.

To właśnie te dwie instytucje – Małopolski Związek Brydża Sportowego i Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – przy nieustającej przychylności władz Polskiego Związku Brydża Sportowego, od samego początku są filarami imprezy na rzecz Patryka.

Zmiany, o których mowa, to w tym roku poszerzenie formuły imprezy, która po raz pierwszy nie będzie tylko jednodniowym turniejem, ale obok turnieju głównego rozegrane zostaną trzy inne: czterodniowy turniej drużynowy oraz dwa dodatkowe turnieje par, w tym jeden – dla młodzieży. Wszystko w serwisie BridgeBaseOnline, gdzie nad wszelkimi niuansami technicznymi czuwać będą najlepsi specjaliści w kraju, pracujący (a jakże!) społecznie.

Kto wie, czy nie uda nam się rozegrać jeszcze dodatkowego turnieju „w realu”, oczywiście przy zachowaniu wszelkich reguł sanitarnych? – głośno myśli M.Kuflowski.

Od kilku lat, prócz wsparcia Patryka poprzez udział w turnieju, organizatorzy prowadzą również zbiórkę pieniężną w internecie w serwisie zrzutka.pl, gdzie choćby osoby niegrające w brydża mogą zasilić konto Patryka. Przed rokiem tą drogą popłynęło na rachunek Patryka ponad 8 tys. zł.

Turniej „O Uśmiech Patryka” to jedyne cykliczne wydarzenie, które wspiera nas, rodziców, w walce z mukowiscydozą. Środki, które pozyskujemy w ten sposób, realnie pomagają nam w tym, by Patryk mógł normalnie funkcjonować, rozwijać się, biegać, grać w piłkę, jednym słowem – nie różnić się (przynajmniej na pierwszy rzut oka) od rówieśników – mówi Maciej Wieczorek.

Na stronie internetowej zawodów czytamy słowa taty, które poruszają bardzo mocno: Patryk jest nastolatkiem, który dojrzewa i jest w okresie buntu. Możecie sobie wyobrazić czym może być w tym czasie walka o akceptację choroby. To naprawdę piekielnie trudne, godzić się z nieuleczalnością i śmiertelnością mukowiscydozy. To już nie jest ten mały chłopiec, który w pierwszych edycjach Turnieju biegał między stolikami. Wie, że w Polsce ludzie z Jego schorzeniem żyją około 30 lat. To Jego ulubiony „atut”, gdy ma gorsze chwile. „Po co mam się uczyć, Tato? Dajcie mi już spokój z tymi inhalacjami, wyparzaniem nebulizatora i lekarstwami. Nie potrzebuję! Nie chcę ich!”.

TUTAJ można zarejestrować się do turniejów „O Uśmiech Patryka” oraz uzyskać więcej informacji