Konto osobiste w banku to nie tylko miejsce, na które wpływa nasza wypłata, ale potencjalnie również miejsce oszczędzania. Dlatego też zanim założymy w banku konto, porównajmy oferty dostępne na rynku.
Konto osobiste i co jeszcze?
Na co warto zwrócić uwagę wybierając bank? Współcześnie nie może być mowy o sytuacji, w której bank przestaje być wypłacalny i z tego tytułu koszty ponoszą jego klienci. Wszystko przez nadzór bankowy, czyli instytucję monitorującą to, co dzieje się w przestrzeni finansowej kraju. W Polsce za taki nadzór odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego, która w sposób zintegrowany kontroluje sektory: kapitałowy, bankowy, emerytalny i ubezpieczeniowy. To właśnie dzięki niej istniejące na polskim rynku banki są bezpieczne. A jeśli już wiemy, że wszystkie oferty, które dają nam banki są bezpieczne, jak wybrać bank skrojony na nasze potrzeby.
Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Z jakich narzędzi banku zamierzamy korzystać
- Czy wybieramy bank od początku czy chcemy przenieść konto z innego banku
- Czy otwieramy nasze jedyne konto osobiste czy szukamy banku, który np. udzieli nam kredytu hipotecznego
- Jakiego typu nietypowe usługi bankowe mogą nam być w najbliższej przyszłości potrzebne (kredyt walutowy, karta kredytowa z dużym limitem itp.)
Odpowiedź na te pytania, powinna znacznie uszczuplić nam listę porównywanych banków.
Prowizje, opłaty i oszczędzanie
W zasadzie w każdym banku dostaniemy informacje o tym, że prowadzenie konta jest darmowe, ale pozostają jeszcze inne opłaty. Np. za możliwość wypłaty gotówki w bankomacie innym niż bankomat naszego banku czy opłata za przelew z karty kredytowej na konto. Nawet jeśli dziś chcemy tylko założyć konto i móc stosować go jako konto rozliczeniowe, warto od razu sprawdzić jakie możliwości oszczędzania daje wybrany przez nas bank. Stąd już na początku porównajmy również oprocentowanie lokat i sprawdźmy jakie możliwości oszczędzania dają poszczególne banki. Im więcej możliwości, tym lepiej. Chociaż dziś może nie być takiej potrzeby, w przyszłości dobrze będzie mieć możliwość oszczędzania i zarabiania np. na funduszach inwestycyjnych.
Nawet jeśli już wybraliśmy konto i jesteśmy z niego w miarę zadowoleni, nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzać co jakiś czas w porównywarce ofert bankowych np. https://ocenbank.pl/ jakie nowości, promocje sezonowe czy gratisy czekają na nowych klientów w innych bankach. Zmiana konta to niewiele pracy, a czasem może bardzo się opłacić.
https://www.rp.pl/Media-i-internet/302089912-CDA-chwali-sie-wynikami-Rekordowa-liczba-subskrybentow-CDA-Premium.html
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/zasady-racjonalnego-pozyczania-poza-bankami,4629595,art,t,id,tm.html