Jak luksusowo i minimalistycznie urządzić mieszkanie?

Osoby, które zawodowo zajmują się aranżacją wnętrz często powtarzają, że łatwiej jest urządzić luksusowe wnętrze usuwając z niego meble niż wprowadzając je do niego. Nic więc dziwnego, że minimalizm staje się w ostatnich latach ulubionym stylem osób, które mają spore pieniądze i mogą wydawać je bez konieczności szukania oszczędności. Jak zatem urządzić mieszkanie tak, aby było minimalistyczne i luksusowe zarazem?

Odpowiednie kolory

Osoby zainteresowane wnętrzem utrzymanym w stylu minimalistycznym, zazwyczaj jego urządzanie rozpoczynają od doboru niezbędnych mebli. Niestety, bardzo często już na tym etapie popełniają błąd, który sprawia, że trudno o wrażenie luksusowości. Błędem tym jest pomijanie znaczenia kolorów w minimalistycznym mieszkaniu. Okazuje się, że nawet one podlegają pewnym ograniczeniom, a co za tym idzie – dominować powinny szarość, czerń oraz biel. Oczywiście, gdybyśmy posługiwali się wyłącznie nimi, łatwo stworzylibyśmy pomieszczenie przesadnie ascetyczne. Nic zatem dziwnego, że w ich towarzystwie mogą pojawiać się barwne akcenty, choć należy pamiętać o tym, że ich pozycja nie powinna stać się dominującą.

Oświetlenie

Nie tylko odpowiednie kolory przyczyniają się do tego, że wnętrza w stylu minimalistycznym są przez nas odbierane jako luksusowe. Również oświetlenie odgrywa tu bardzo ważną rolę. Podstawową zasadą jest ta, która zakłada, że im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Dominować powinny jednak przede wszystkim jasne kolory, dobrze przy tym, jeśli odbijają się od gładkich powierzchni. W minimalistycznych wnętrzach rzadko mamy do czynienia z ograniczającymi dostęp do naturalnego światła firanami lub zasłonami.

Porządek

Tak naprawdę, w każdym mieszkaniu powinna obowiązywać zasada, zgodnie z którą nie ma takiej rzeczy, która jest przenoszona z jednego kąta w kąt. W minimalizmie jednak nie ma mowy nawet o drobnych odstępach od tej reguły. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, a w luksusowym mieszkaniu dodatkowo powinno dominować wrażenie przestronności oraz porządku. Znakomicie sprawdzą się zatem nie tylko meble o prostych kształtach, ale również zamykane regały i szafy. Nie jest to również styl, w którym z życzliwością podchodzi się do stojaków oraz bufetów.

Materiały

Nietrudno się domyślić, że w stylu minimalistycznym istnieją materiały, które sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż inne. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o lakierowanym drewnie, szkle oraz metalu. To właśnie one są wykorzystywane najczęściej, one też najlepiej komponują się z innymi elementami obecnymi w pomieszczeniach.

Odrobina luksusu

Wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym mają pewne grono przeciwników. Nie podoba się im przede wszystkim to, że wszystkie elementy obecne w takich przestrzeniach są bardzo surowe i sterylne. Można to zmienić choćby stawiając na elementy złote oraz miedziane doskonale znane właśnie z tego, że dodają wnętrza uroku. Wrażenie luksusu można też osiągnąć nie szukając oszczędności na siłę i sięgając przede wszystkim po rozwiązania wysokiej jakości.

Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN