Otwarcie Izby Regionalnej w Szkole Podstawowej w Jaśkowicach

  Współczesna wieś od dawna nie przypomina tej, której obraz prezentują nam szkolne lektury. Współczesna wieś to murowane domy, ogrody z krótko przystrzyżoną trawą oraz nowoczesne gospodarstwa rolne, wyposażone w specjalistyczne maszyny. Jednak warto pamiętać o tym, co było i na czym obecny krajobraz wiejski został zbudowany.

17 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Jaśkowicach odbyła się uroczystość otwarcia Izby Regionalnej, poświęconej tradycjom i kulturze Jaśkowic oraz podkrakowskiej części Małopolski.  Wydarzenie połączone zostało z piknikiem rodzinnym oraz szkolnym dniem dziecka.
Pomysł utworzenia miejsca, gdzie można obejrzeć pamiątki tradycji ludowych w Jaśkowicach sięga roku 2006. Już wtedy toczyły się rozmowy o tym, że w warto promować i przekazywać lokalne tradycje oraz zwyczaje. Idealnym miejscem do stworzenia Izby była Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach, która jest miejscem otwartym dla mieszkańców i żywo włącza się w życie kulturalne jaśkowiczan. Chociaż realizacja pomysłu, przeciągła się w czasie, to jednak warto było czekać, ponieważ projekt został bardzo szczegółowo dopracowany i zrealizowany, a dzięki pomocy mieszkańców, wypełniony jest przepięknymi i wartościowymi pamiątkami z przeszłości. Stworzenie Izby Regionalnej było możliwe, dzięki staraniom Stowarzyszenia Jaśkowice Nasza Przyszłość oraz współpracy z panią Dyrektor Szkoły Podstawowej, Elwirą Biel.
Uroczyste otwarcie Izby poprzedzone zostało przedstawieniem przygotowanym przez nauczyciela języka polskiego, panią Katarzynę Brzeską, która wspólnie z klasą V, zaprezentowała wszystkim zgromadzonym program artystyczny poświęcony obyczajom polskiej wsi sprzed lat. Ciekawym punktem występu uczniów, był pokaz mody, w którym uczniowie zaprezentowali stroje krakowskie, zakupione specjalnie na tą okazję oraz będące w stałym wyposażeniu Szkoły. O oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki, pan Paweł Żmuda, który wraz ze szkolnym chórem przygotował bogaty repertuar muzyczny.

Na otwarcie Izby Regionalnej licznie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – Paweł Kolasa, Norbert Rzepisko – I wiceburmistrz, Witold Grabiec – przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie, Ewa Masłowska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie, Marek Marzec –  Kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Kultury, ks. Teofil Rapacz – Proboszcz Parafii Jaśkowice, Michał Grzeszczuk – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Skawinie, Karol Kościelny – przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji oraz pani Małgorzata Pawlica – była dyrektor SP Jaśkowice oraz Dyrektorzy gminnych Szkół Podstawowych: Jadwiga Pierzchała –  SP Pozowice, Joanna Chodor  – SP Wielkie Drogi oraz Anastazja Koczur –  SP Rzozów.

O organizację wydarzenia oraz liczne atrakcje przygotowane dla wszystkich przybyłych mieszkańców zadbały: Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach oraz Rada Rodziców, która przy niej działa, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Jaśkowice Nasza Przyszłość, OSP Jaśkowice oraz Lokalna Grupa Działania Blisko Krakowa. Na dzieci czekały dmuchane zamki, pokaz wozów strażackich i liczne konkursy z nagrodami. Wszyscy przybyli mogli spróbować pysznych ciast i wypieków przygotowanych przez członkinie KGW oraz grillowanych mięs i tradycyjnych kiełbas.

Izba Regionalna to miejsce, które powinno być bliskie każdemu mieszkańcowi Jaśkowic. Przypomina to, w czym wychowali się najstarsi mieszkańcy miejscowości, przekazuje piękne tradycje i zwyczaje oraz pozwala zachować tożsamość Małej Ojczyzny, w której żyjemy i którą współtworzymy. Zgromadzone eksponaty, przedmioty użytkowe czy regionalna sztuka ludowa, przypominają jak piękna i kolorowa była kiedyś wieś, jak toczyło się w niej życie i czym na co dzień zajmowali się mieszkańcy. To miejsce, które upamiętnia nie tylko historię Jaśkowic, ale także dzieje Małopolski.

tekst: Katarzyna Kaszuba / SP Jaśkowice

%d bloggers like this: