Lekarze pediatrzy oferują swoją pomoc niemalże w każdej przychodni medycznej. Pediatria jest jednym z działów medycyny, który koncentruje się na chorobach okresu dziecięcego. Pediatra zajmuje się zatem diagnozowaniem i leczeniem schorzeń występujących u dzieci do wieku 18. roku życia, ale najczęściej kojarzona jest ona z najmłodszymi dziećmi.
Pediatria jest szeroką specjalizacją – od lekarza wymaga bardzo szerokiej wiedzy z różnych dziedzin medycyny. To powoduje jednak, że dobry pediatra jest w stanie poradzić sobie z diagnostyka różnych schorzeń, które dotykają najmłodszych, a także w doborze najlepszych metod ich leczenia oraz profilaktyki różnych schorzeń.
Kiedy warto udać się na wizytę do pediatry?
Pediatra jako lekarz zajmujący się małymi pacjentami powinien być wybrany zawsze wtedy, gdy pojawiają się problemy z ich zdrowiem. Prowadzi badania, zleca ich wykonanie, interpretuje je i zaleca właściwe postępowanie.
Jednak warto także zaznaczyć, że pediatra oferuje swoją pomoc również w szeregu innych przypadków – zajmuje się zlecaniem i prowadzeniem szczepień ochronnych dzieci, zleca i interpretuje badania okresowe, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe u najmłodszych.
Wśród objawów wskazujących na konieczność konsultacji z pediatrą znajdują się głównie:
- podwyższona temperatura
- brak apetytu
- biegunki i zaparcia
- wymioty
- kaszel, katar
- nadmierna płaczliwość
- nadmierna senność, osowiałość
- ogólne osłabienie i gorsza odporność
- nadpobudliwość
- obniżona reakcja na bodźce
- opóźniony rozwój ruchowy
- napady drgawek
- trudności w koncentracji i zapamiętywaniu
- wysypki i zmiany skórne
- bardzo wczesne lub późne dojrzewanie płciowe
- zezowanie
Wobec tego jeśli u dziecka dostrzegane są niepokojące objawy, rodzic lub opiekun powinien jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, który będzie mógł zlecić dalsze postępowanie w celu rozpoznania przyczyny dolegliwości.
Jak znaleźć dobrego pediatrę?
Od wiedzy i doświadczenia pediatry zależy w dużej mierze skuteczność leczenia najmłodszych. Właśnie dlatego wielu rodziców i opiekunów zwraca dużą uwagę na kompetencje lekarza zajmującego się ich dzieckiem.
Aktualnie istnieje możliwość wyboru lekarza pediatry – nie obowiązuje żadna rejonizacja, wobec tego rodzic albo opiekun ma możliwość wyboru specjalisty, który będzie prowadził diagnostykę i leczenie ich malucha.
Jeśli obecny lekarz nam nie odpowiada, na przykład poświęca dziecku mało czasu, nie odpowiada na zadawane pytania, jest niemiły, wtedy warto poszukać innego specjalisty. Warto zapytać innych, znajomych osób, jakie są ich doświadczenia z pediatrami. Być może uda się znaleźć dobrego specjalistę z polecenia.
Przy doborze specjalisty można również wziąć pod uwagę opinie dostępne w internecie – dzięki serwisom on-line pozwalającym na publikowanie opinii o lekarzach wyszukanie sprawdzonych pediatrów w okolicy może być jeszcze prostsze.
Do pediatry na NFZ i prywatnie
Rodzice lub opiekunowie mogą udać się wraz z dzieckiem do pediatry zarówno w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli na NFZ, jak również można skorzystać w tym przypadku z leczenia prywatnego.
Wizyty na NFZ nie są związane z żadnymi dodatkowymi kosztami – dzieci leczone są bezpłatnie, ale z drugiej strony nie zawsze leczenie to jest satysfakcjonujące dla rodziców i opiekunów. Głównym problemem jest w tym przypadku długi czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza, trudności z uzyskaniem pomocy w godzinach wieczornych, nocnych i w weekendy, także jakość leczenia.
Właśnie dlatego wielu rodziców i opiekunów decyduje się na korzystanie z usług prywatnych pediatrów – można również uzyskać do nich dostęp po wykupieniu odpowiedniego pakietu medycznego w prywatnym ośrodku medycznym. Wówczas do lekarza można dostać się znacznie szybciej i łatwo wykonać potrzebne badania diagnostyczne. Pomoc można uzyskać również w niestandardowych godzinach.
Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią Zdrowia Centrum Medyczne UNIMED z Krakowa.