Od czego zacząć urządzanie swojego wymarzonego wnętrza? Już na początku opracowywania koncepcji wizualnej domu lub mieszkania warto wybrać odpowiednią deskę podłogową. Dobrze dopasowana podłoga jest ładna sama w sobie i dlatego stanowi świetną bazę do dalszej aranżacji. Poza tym podłogi drewniane to bardzo uniwersalne rozwiązanie, do którego z łatwością dopasujemy kolory mebli i dodatków
Wbrew pozorom wybór podłogi potrafi być czasochłonnym procesem. Składa się on z wielu małych decyzji, które później będą miały wpływ na wygląd i użytkowania posadzki. Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę w tym procesie?
Tradycyjny parkiet czy gotowa deska?
Na początek warto zadać sobie pytanie jaki rodzaj podłogi drewnianej wybrać. W przypadku tradycyjnego parkietu proces montażu trwa nieco dłużej. Taki parkiet zamawiamy w formie surowych desek, które następnie są klejone do posadzki cementowej przez parkieciarza. Po ułożeniu musimy odrzekać minimum 2-3 tygodnie na utwardzenie kleju. Następnie przystępujemy do cyklinowania oraz zabezpieczenia powierzchni, czyli olejowania lub lakierowania. Na tym etapie można też zabarwić parkiet na odpowiedni kolor.
Tradycyjny parkiet jest dobrym pomysłem jeśli zależy nam na uzyskaniu idealnie gładkiej podłogi, bez widocznego obrysu poszczególnych desek (faz). Jest on też najczęściej wykonany z litego drewna, co umożliwia przeprowadzenie w przyszłości wielokrotnych renowacji.
Alternatywą, która znacznie skraca czas montażu jest wybór gotowej deski. W takim przypadku barwienie na wybrany kolor oraz lakierowanie/olejowanie deski jest po stronie producenta. Po zamontowaniu takiej podłogi jest ona praktycznie od razu gotowa do użytkowania. Jedynie wstawienie ciężkich mebli wymaga kilku dni oczekiwania na pełne utwardzenie kleju. Z racji znacznie krótszego czasu montażu gotowe podłogi są obecnie najczęściej wybieraną opcją.
Deska lita czy warstwowa?
Rodzaj konstrukcji deski podłogowej będzie miał spory wpływ na możliwości renowacji podłogi w przyszłości. Pod tym kątem lepsze perspektywy daje podłoga z litego drewna. Warstwa, którą możemy szlifować ma wtedy 6-8mm, co umożliwia wykonanie kilkukrotnego cyklinowania. Jednak decydującym czynnikiem przy wyborze konstrukcji deski może być rodzaj ogrzewania. W przypadku ogrzewania podłogowego najlepiej postawić na deskę warstwową, która jest bardziej stabilna wymiarowo i lepiej znosi zmiany temperatur. Warto zwrócić szczególną uwagę na grubość warstwy użytkowej w takiej desce, dobrze aby miała ona przynajmniej 3,5-4mm.
Podłoga lakierowana czy olejowana?
Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj zabezpieczenia podłogi. Pokrycie posadzki lakierem zapewnia duża odporność na wodę i inne płyny, dzięki temu nie powstaną plamy kiedy coś się rozleje. Podłoga lakierowana jest też łatwiejsza w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga okresowej pielęgnacji.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie olejowosku jako warstwę ochronna. Podłogi olejowane wyglądają bardziej naturalnie, a drobne zarysowania są na nich mniej widoczne. Umożliwiają też wykonanie miejscowych napraw bez renowacji całej podłogi (w przypadku lakieru nie jest to możliwe). Jednak taka posadzka wymaga też okresowej pielęgnacji w postaci naniesienia oleju pielęgnacyjnego co kilka miesięcy.
Podłogi drewniane Kraków – wybierz fachową ekipę montażową
Ostatnią kwestią, o której nie należy zapominać jest wybór odpowiedniej ekipy do ułożenia podłogi drewnianej. Jest to znacznie trudniejszy proces niż chociażby montaż paneli, dlatego warto postawić na fachowców z doświadczeniem i dobrymi opiniami od klientów.
Mamy wtedy pewność, że zostanie sprawdzona wilgotność posadzki, a materiały użyte do montażu zapewnią wysoką trwałość podłogi.
You must be logged in to post a comment.