Podsumowanie Dni Skawiny 2018

Skończył się wyjątkowo upalny i przepełniony atrakcjami weekend Dni Skawiny. Dopisała nie tylko pogoda, ale też widzowie widowiska na Starorzeczu i wystawcy na Błoniach. Tym razem od godzin porannych bawiliśmy się w atmosferze rodzinnego pikniku, by wieczorem przenieść się do baśniowego świata białych i czarnych aniołów.

Tegoroczne obchody Dni Skawiny rozpoczęliśmy już w piątek wieczorem otwartą dla publiczności próbą widowiska „Igrzyska Aniołów”. Zbudowana na Starorzeczu Skawinki imponująca plenerowa scena z przepięknymi dekoracjami oraz wypełniona do ostatniego miejsca, skierowana w stronę wody trybuna stworzyły przestrzeń, na której rozegrała się walka dobra ze złem.

Sobotą zawładnęły w dużej mierze atrakcje sportowe. Już od rana na rozstawionych na Błoniach mobilnych boiskach trwały zacięte, choć toczone w duchu fair play, rozgrywki drużyn piłkarskich (turniej zorganizowało MTS Piast Skawina), następnie na scenie mogliśmy obserwować eliminacje oraz finał Pucharu Polski we Freestyle Footballu. Akrobacje, jakie z piłką wykonywali uczestnicy tych zmagań, wzbudzały zdumienie, podziw i zasłużony aplauz publiczności.

Piłka to nie wszystko. Na Błoniach pojawili się również amatorzy dwóch kółek, aby uroczystym przejazdem alejkami podsumować zakończoną właśnie tegoroczną edycję kampanii „Rowerowy Maj”.

Późnym popołudniem scenę przejęły we władanie cheerleaderki z trenującej w CKiS grupy Galaxy Cheer.  Aktualne srebrne medalistki mistrzostw Polski w tej bardzo widowiskowej dyscyplinie zaprezentowały próbkę swych fantastycznych umiejętności. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Nie obyło się bez animacji dla najmłodszych – te sobotnie przygotowała pani Katarzyna Sarba. Atrakcje na Błoniach zakończył koncert formacji Rock Band z Zatora, a gdy zapadł zmrok centrum wydarzeń stało się Starorzecze, gdzie odbyła się premiera widowiska „Igrzyska Aniołów”.

Widzowie z równym entuzjazmem oklaskiwali znakomitych artystów Baletu Lwowskiego, folk metalowy zespół Percival, jak i lokalnych wykonawców. Tym bardziej spostrzegawczym udało się dojrzeć tocząca się w wodzie bitwę potworów oraz przelatującego w ciemności myszołowa. Wielu z pewnością zaskoczył wjeżdżający na Starorzecze samochód, który w rytmie muzyki techno przywiózł nie spóźnionych widzów, a wcielających się w role złego czarownika i jego córki solistów baletu. To nie koniec zaskoczeń tego wieczoru. Zadziwiły i efekty pirotechniczne, i skok do wody ze zbudowanej specjalnie na potrzeby spektaklu kilkumetrowej skały. Takiego widowiska w Skawinie jeszcze nie było.

Kto przyszedł na Błonia w niedzielę, ten mógł ponownie oddać się kibicowaniu młodym piłkarzom lub prezentującej się na scenie grupie Street Workout Skawina. Ta grupa wielbicieli ćwiczeń w przestrzeni miejskiej zaprezentowała się z gościnnym udziałem mistrzyni Polski w kategorii freestyle, Natalii Modzelewskiej.

Dla amatorów rywalizacji na kubki smakowe Stowarzyszenie Juvenilis – z młodzieńczą siłą przygotowało rodzinny konkurs kulinarny „Wojskowe smaki” oraz możliwość degustacji grochówki serwowanej z kuchni polowej.

Chociaż atrakcji dla maluchów na Dniach Skawiny nie brakowało (był i lunapark, i dmuchańce, i mnóstwo słodkości), wszystkie chętnie wzięły udział w radosnym, rozśpiewanym projekcie „Zabawa” przygotowanym przez Fundację „Wyobraź sobie’, a potem, razem z rodzicami, obejrzały pokazy sekcji artystycznych i sportowych CKiS.  Widzowie mogli zobaczyć energetyczne cheerleaderki z formacji Kameleon, Fun Dance i Fun Kids oraz Mini Galaxy i Galaxy Cheer, taniec nowoczesny w wykonaniu Freshest Crew, Dance Wave, Dens ma Sens i No Silence, prezentacje zespołów tańca współczesnego, zumby oraz baletu klasycznego. Na scenie w specjalnie przygotowanym koncercie wystąpili również uczestnicy odbywających się w CKiS warsztatów wokalnych. Prezentacje dla uczestników sekcji były okazją do podsumowania roku pracy, a dla widzów zachętą do zapisania się na zajęcia w kolejnym sezonie (zapisy ruszają po wakacjach).

Więcej zdjęć z tego pokazu: tutaj

Więcej zdjęć z tego pokazu: tutaj

Więcej zdjęć z tego pokazu: tutaj

Tegoroczne Dni Skawiny mieszanką utworów w popowo – rockowym klimacie, przy akompaniamencie grzmotów nadchodzącej burzy,  zamknął krakowski kwartet Alergen.

Więcej zdjęć z koncertu: tutaj

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Igrzysk Aniołów – TUTAJ (fot. Jarosław Karasiński)

Dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się na scenie, ale także tym, którzy brali udział w przygotowaniach do „Igrzysk Aniołów” od momentu powstania ich koncepcji przez okres prób aż do pracy na zapleczu widowiska. W produkcję zaangażowany był cały zespół CKiS, a także:

Marek Jarosz – scenografia

Alina Towarnicka – opieka choreograficzna (akty II i IV)

Andrzej Morawa – opieka reżyserska nad aktem II

Bogusław Ciapa – opieka muzyczna (akt III)

Jerzy Sobeńko – opieka muzyczna (akty II i IV)

Anna Gołąb – opieka choreograficzna nad aktem III

Anna Ostafil – choreografia sekwencji z małymi łabędziami

Joanna Cholewa – teksty wybranych utworów

 tekst: Agnieszka Radziszowska / ckis.pl