Policjanci z Małopolski nie dopuścili do nielegalnego składowania odpadów

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie  monitorując legalność obrotu odpadami na podległym terenie doprowadzili do zatrzymania  2 osób, biorących udział w tym procederze.

8 października br. z terenu jednego z przedsiębiorstw spod Krakowa wyjechały dwa ciągniki siodłowe z naczepami, które najprawdopodobniej były wypełnione odpadami.  Pojazdy  jechały DK 44, w kierunku Krakowa a następnie na Śląsk.  Policjanci chcąc poznać  cel ich jazdy, udali się za nimi cały czas monitorując ich trasę. Będąc już w Bytomiu kierujący ciężarówkami  zjechali w rejon nasypu kolejowego. Tutaj czekała na nich koparka. Kiedy policjanci  zauważyli, że kierujący pojazdami  marki Volvo oraz marki Scania przygotowują się do wyładowania odpadów  do specjalnie w tym celu wykopanej dziury na terenie hałdy, przystąpiono do błyskawicznego działania. Funkcjonariusze wylegitymowali kierujących, dokonali także kontroli pojazdów oraz dokumentów przewozowych.

Według posiadanej dokumentacji kierowcy mieli dostarczyć odpady do jednego z podmiotów na terenie Górnego Śląska, natomiast ich szefostwo nakazało  im  dokonać zrzutu odpadów na terenie nasypu kolejowego. Krakowscy policjanci natychmiast powiadomili bytomskich  funkcjonariuszy.  W trakcie wspólnych działań śląskich i małopolskich policjantów ustalono, że przedsiębiorstwo, do którego przyjechały ciężarówki, nie ma zgody na przyjmowanie odpadów. Śledczy postanowili zatrzymać właścicieli firmy transportowej oraz terenu. Mężczyźni w wieku 44 i 61 lat trafili do policyjnego aresztu. Ciężarówki zostały przewiezione na parking a śmieci zabezpieczone. Pobrano próbki odpadów, aby stwierdzić, czy są one szkodliwe dla środowiska. Wyniki jednoznacznie wskazały, że w śmieciach tych są substancje niebezpieczne dla środowiska.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Prokurator zdecydował skierować do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mieszkańców województwa śląskiego. Wczoraj sąd objął mężczyzn policyjnym dozorem. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.

źródło: malopolska.policja.gov.pl