Pożar składowiska odpadów w Skawinie

Zgłoszenie o pożarze składowiska GRC przyjęto o godz. 23.48. Ogień zlokalizowano w dwóch miejscach. Ok. godz. 24.00 na miejscu pojawia się jako pierwsza JRG PSP Skawina. Kolejno do akcją dołączają się: Oficer Operacyjny SKKM PSP w Krakowie, OSP Skawina 1, OSP Radziszów, OSP Rzozów oraz OSP Skawina II.

Akcja gaszenia trwała całą noc, a słupy dymu pomimo ciemności było widać z wielu kilometrów.

Po dokonaniu badań przez JRG PSP Skawina oraz Specjalistyczny samochód Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie stwierdzono przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza i skażenia wody.

Niezwłocznie po zgłoszeniu pożaru, na miejsce akcji dotarł Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko.

Na miejscu zdarzenia obecni byli także:

  • przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego na czele z Wojewodą Piotrem Ćwikiem,
  • przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego na czele ze Starostą Wojciechem Pałką,
  • przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,
  • Jednostki Ratownicze oraz Policja.

Akcja gaszenia pożaru dobiegła końca, aktualnie teren przejęła policja, która będzie badała przyczynę wystąpienia pożaru. Oczywiście kilka zastępów straży pozostają na miejscu.
W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło w szczytowym momencie ok 50 pojazdów oraz ponad 130 strażaków, za co im serdecznie dziękujemy. Palenie tworzyw sztucznych należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych i długotrwałych typów pożaru.

Składowisko odpadów w dniu wczorajszym miało kontrolę PSP, po której zalecenia tutaj jak i prawie we wszystkich takich miejscach w Małopolsce były takie iż powinny być one zaopatrzone w większą ilość wody.
Firma GRC od miesiąca kwietnia ma zakaz składowania nowych odpadów, od którego odwołała się do Starosty.

Oto co powiedział nam Prezes Zarządu firmy GRC Robert Nowak:

Wkrótce więcej informacji

 

%d bloggers like this: