Ratunku – pomocy! Oni już wiedzą jak ratować życie

Kolejny raz Pogotowie Ratunkowe im. S. Greinera w Skawinie wraz ze Szkołą Podstawową nr. 3 zorganizowało Mistrzostwa Skawiny w Ratownictwie Przedmedycznym.

Doskonałe przygotowanie oraz świetna pogoda pozwoliło na sprawne przeprowadzenie zawodów z elementami edukacyjnymi.

W zawodach wzięło udział 10 zespołów, z terenu Miasta i Gminy Skawina oraz Gminy Mogilany.

Jak co roku uczestnicy zmierzyli się z teorią, czyli testem wiedzy, który odbył się w budynku szkoły podstawowej nr3 oraz praktyką – zainscenizowanymi sytuacjami przypadków z jakimi przychodzi się mierzyć ratownikom medycznym. Scenki były rozmieszczone w różnych miejscach w Parku Miejskim, gdzie musieli wykazać się swoimi umiejętnościami praktycznymi. Niezwykle realistyczne scenki, a w nich poszkodowani, którym uczestnicy musieli udzielić pierwszej pomocy. Stres związany nie tylko z praktycznym oraz prawidłowym wykorzystaniem wiedzy teoretycznej, ale i umiejętność radzenia sobie z emocjami jakie mogą towarzyszyć w sytuacjach bardzo zbliżonych do tych, mogących ich spotkać na co dzień.

W tym roku organizatorzy przygotowali 5 scenek:

„Przychodnia” – sytuacja, w której kobieta ciężarna zasłabła za kierownicą, a do tego nerwowy mąż, który mocno zaczął panikować w obawie o los swojej rodziny.

„Mały -Wielki problem” – nie oddychające niemowlę, które pozostało same z ojcem.

„Piknik” – trudna inscenizacja, w której tak naprawdę może każdy się znaleźć w okresie grillowym. Pan, który rozpalał grilla uległ poparzeniu ręki. Nie każda drużyna wiedziała jak postąpić w tej sytuacji.

„Wędkarz” – świetna scenka w której topiący się wędkarz uległ wychłodzeniu, a jego łódź została zatopiona. Dodatkowo ratujący musieli się dowiedzieć czy inne osoby nie brały udziału w wypadku.

„Jestem z Lasu” – scenka, w której po spożyciu alkoholu „drwal” uciął sobie palca. Należało nie tylko zabezpieczyć ranę, ale uspokoić pijanego poszkodowanego.

 

Jak mówił Pan Michał Rokosz – Ratownik Medyczny i organizator mistrzostw: „Mistrzostwa te miały przede wszystkim charakter dydaktyczny i edukacyjny z elementami współzawodnictwa. Zawody pozwoliły utrwalić pozytywny wizerunek osób udzielających pomocy oraz pracowników służb zawodowo zajmujących się ratownictwem (Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Policja) oraz zapoznanie młodzieży z prawidłowymi reakcjami w stanach zagrożenia życia, zdrowia, właściwego postępowania na miejscu wypadków komunikacyjnych i w innych sytuacjach zagrożenia.

Dodatkowe, ale równie ważne, założenia zawodów to edukacja młodzieży w zakresie właściwego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i promowanie prospołecznych postaw wśród młodzieży i przeciwdziałanie znieczulicy społecznej. Być może ta dzielna młodzież kiedyś uratuje komuś życie w realnym świecie?! A z naszego Ratowniczego z doświadczenia wiemy, że w sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia i zdrowia to właśnie świadkowie i ich reakcje mogą w znacznym stopniu przyczynić się do jego ochrony. A nie ma nic ważniejszego i piękniejszego niż pomoc drugiemu człowiekowi.”

Oto wyniki III Mistrzostw Skawiny w Ratownictwie Przedmedycznym 2018

1 miejsce drużyna Brązowa – Szkoła Podstawowa w Radziszowie

2 miejsce drużyna Niebieska – Szkoła Podstawowa numer 3 w Skawinie

3 miejsce drużyna Biała – Szkoła Podstawowa numer 6 w Skawinie

Link do pełnej tabeli wyników: tutaj

Zawody Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – Pan Paweł Kolasa