Skawina gospodarzem startu finałowego etapu Tour de Pologne 2022

Emocje sięgną zenitu, kiedy 5 sierpnia 2022 roku ruszy ostatni, decydujący etap 79. Tour de Pologne. Licząca blisko 200 kilometrów trasa rozpocznie się od honorowego startu pod siedzibą włoskiej firmy Valsir w Skawinie, a zakończy spektakularnym finiszem w Krakowie. Choć finał rywalizacji często nazywany jest „etapem przyjaźni, tym razem zapowiada się jako nieprzewidywalny i niezwykle ciekawy.

Tour de Pologne to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, polskich marek sportowych. Czesław Lang, wraz ze swoim zespołem, w ciągu 30 lat uczynił z niego jeden z najważniejszych wyścigów na w Europie Środkowej. Miejsce rywalizacji światowej elity, a jednocześnie kuźnię, w której rodzą się nowe gwiazdy kolarstwa. Zawody, dorównujące prestiżem największym, europejskim tourom.

Trasa 79. edycji zapowiada się bardzo ciekawie od startu w Kielcach, po metę w Krakowie. Również profil ostatniego etapu gwarantuje sporo emocji i możliwych zwrotów akcji, ponieważ nie będzie to klasyczny „etap przyjaźni”. Na peleton czekają liczne podjazdy i przewyższenie sięgające 2000m. Zdecydowanie nie będzie to więc łatwy etap, a raczej szansa, żeby wykazać się na ostatniej prostej i zdobyć jedną z trzech premii górskich oraz dwóch premii lotnych.

Rywalizacja rozpocznie się startem honorowym pod siedzibą włoskiej firmy Valsir w Skawinie. Partner tegorocznego Tour de Pologne ma długie tradycje wspierania rozwoju kolarstwa na świecie. Dlatego naturalną sprawą wydawało się sprowadzenia do Skawiny jednego z wielkich tourów, by mieszkańcy miasta mieli okazję śledzić na żywo spektakl z udziałem czołówki światowego kolarstwa.

– Od zawsze powtarzam, że organizowany przez nas wyścig jest przede wszystkim dla ludzi, którzy
w ogromnych ilościach gromadzą się wzdłuż trasy Tour de Pologne, aby kibicować kolarzom i zobaczyć z bliska sport na najwyższym poziomie. Niektórzy cały rok czekają aby peleton przejechał wzdłuż ulicy, na której mieszkają. To jest właśnie piękne w kolarstwie, to sport, który jest blisko ludzi. Mogę śmiało powiedzieć, że zaangażowanie firmy Valsir w tym obszarze jest ogromne. Myślę, że dla mieszkańców Skawiny i okolic, start Tour de Pologne spod siedziby Valsir, będzie najważniejszym wydarzeniem sportowym w 2022 roku –
powiedział dyrektor wyścigu, Czesław Lang.

Każdy, kto choć raz śledził zmagania kolarzy podczas Tour de Pologne lub innego wielkiego wyścigu wie, jak ogromne to przeżycie i z jaką łatwością emocje porywają kibiców do żywiołowego dopingu. Valsir doskonale zna te mechanizmy, ponieważ od lat wspiera zarówno tak renomowane wyścigi, jak Giro d’Italia, czy Vuelta a Espana, jak i mniejsze zawody, organizowane z myślą o amatorach.

– Kolarstwo jest naszą pasją i chcemy dzielić się nią z innymi. Odnajdujemy w nim najważniejsze dla naszej firmy wartości: wytrwałość, determinację, poświęcenie, a przede wszystkim pracę zespołową i wzajemne wsparcie w osiąganiu ambitnych celów. Myślę, że każdy, kto 5 sierpnia pojawi się na trasie honorowego startu w Skawinie przeżyje coś niezapomnianego. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli gościć wszystkie zespoły i zapewnić przestrzeń dla wielkiego miasteczka kolarskiego. To ogromne wyzwanie logistyczne, ale już nie możemy się doczekać momentu, kiedy będzie tu wrzało od sportowych emocji  – przyznała Barbara Rosek, prezes zarządu Valsir Polska.

Siódmy i ostatni etap 79. Tour de Pologne będzie kropką nad „i” kolejnej, wspaniałej przygody, jaką polscy kibice będą przeżywać wraz z kolarzami światowej elity. Po wyruszeniu ze Skawiny udadzą się oni na południe, by przez Rzozów i Radziszów dotrzeć do Bieńkówki. Stamtąd zawrócą na północ w kierunku Myślenic, by przez Podstolice i Mogilany ponownie wjechać do Skawiny. Stąd przez Jaśkowice, Czernichów i Kryspinów peleton dotrze do stolicy Małopolski, by po raz kolejny zakończyć zmagania wielkim finiszem na krakowskich Błoniach. –