W dniu dzisiejszym tj. 07 czerwca w ratuszu miasta Skawina odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Burmistrza Miasta Skawina, Polski Alarm Smogowy oraz Skawiński Alarm Smogowy. Konferencja dotyczyła emisji zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych znajdujących się na terenie miasta Skawina.
Urząd Miasta reprezentowali: Tomasz Ożóg – Drugi Zastępca Burmistrza oraz Grzegorz Horwacik – p.o Kierownika Wydziału Ochrony Powietrza.
Polski Alarm Smogowy – Ewa Lutomska oraz Skawiński Alarm Smogowy – Łukasz Kurlit.
„Jesteśmy zaniepokojeni wynikami badań przeprowadzonymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Zdajemy sobie sprawę, że badania nie były przeprowadzone w akredytowanym laboratorium, jak też, że mówią tylko o obecności określonych substancji (np. benzen) w pobranych próbkach, natomiast nie mówią o ich stężeniu, które jest kluczowe dla stwierdzenia czy są one szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi. Niemniej Gmina Skawina, jak i instytucje powołane do dbania o ochronę środowiska (w szczególności WIOŚ, Starostwo powiatowe) są zdecydowane podjąć działania zmierzające do ustalenia czy związki chemiczne i ich stężenia wpływają negatywnie na zdrowie mieszkańców i pracowników firm oraz wdrożyć skuteczne działania, które znacząco ograniczą emisję niebezpiecznych związków do powietrza i pozwolą na hermetyzację procesów produkcji w zakładach” – mówił Tomasz Ożóg.
Należy podkreślić, że jako pierwsze przedsiębiorstwa z którymi podjęto rozmowy w zakresie ograniczenia i eliminacji wpływu działalności na otoczenie tj. Vesuvius jak i Valeo czują się współodpowiedzialne za stan powietrza w Skawinie i są gotowe podjąć określone działania w celu ograniczenia emisji oraz hermetyzacji procesów. Obydwa zakłady zamierzają w ciągu najbliższych 2 lat przeznaczyć nakłady finansowe na uszczelnienie procesów technologicznych. Rozmowy z kolejnymi zakładami będą podejmowane w najbliższych miesiącach.
Jednocześnie Gmina Skawina podjęła kroki zmierzające do:
Dalsze nie wymienione powyżej planowane kroki to:
Przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego (SAS) wystosowali apel do Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz Radnych Miejskich, w którym zwracają się o PILNE stworzenie rejestru decyzji środowiskowych ze wszystkich zakładów na terenie gminy, dalej ustalenie harmonogramu pełnej hermetyzacji procesów technologicznych, dalej wprowadzenia monitoringu niebezpiecznych substancji niebezpiecznych w powietrzu. Apel zawiera też prośbę o stworzenie grupy eksperckiej, która by określiła skład chemiczny występującej emisji przemysłowej. Na koniec SAS wzywa do NATYCHMIASTOWEGO ustanowienia zakazu lokowania nowych zakładów przemysłowych, które negatywnie oddziałują na środowisko.
Załączamy Apel – można go pobrać tutaj.
Załączamy też specjalne opracowanie przygotowane przez SAS dotyczące zanieczyszczenia powietrza i emisji fetoru z zakładów na terenie Skawiny – tutaj
Na konferencji zjawili się również mieszkańcy, którzy mają swoje domy najbliżej dokuczliwej strefie śmierdzącego fetoru. Opisywali w jakich warunkach muszą żyć oraz przedstawiali swoje obawy o zdrowie.
W niedziele Centrum Usług Społecznych w Skawinie zorganizowało uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wydarzenie…
Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata już 24 listopada…
Połączenie obwodnicy Skawiny z węzłem Kraków-Skawina jest jednym z najważniejszych wyzwań komunikacyjnych, które stoją przed…
Od 1 listopada Pogotowie Ratunkowe w Skawinie im. Siegfrieda Greinera będzie dysponowało trzecią karetką, co…
Z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym Gubałówka odbyło się uroczyste spotkanie z…
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie oraz przemyśle. Charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością…
This website uses cookies.