Skawinka Skawina wraz z Zespołem Integracyjnych Placówek Inkluzyjnych Inkluzja oraz Szkołą karate Mawashi przygotowała projekt treningów dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Pierwsze zajęcia już za młodymi sportowcami. Nasza biało-niebieska społeczność poszerza się o kolejnych młodych zawodników i zawodniczki które będą dumnie reprezentowały barwy naszego klubu.
Pomysł współpracy Skawinki i ZIPI Inkluzja mający na celu przygotowanie zajęć piłkarskich dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi pojawił się przy okazji Pierwszego Dnia Integracji NGO w Skawinie; noworocznej kolacji integracyjnej, zorganizowanej przez skawińskie Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Już w czasie naszych spotkań, podsumowywujących działalność klubu w 2018 roku, na forum zarządu stwierdziliśmy że warto byłoby przygotować projekt treningów dla niepełnosprawnych dzieci – mówi Prezes Bartłomiej Wygaś.
Treningi w naszej szkółce piłkarskiej prowadzi m.in. Adrian Nowak, który posiada stosowne doświadczenie i uprawnienia do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy by Skawinka otwarła się jeszcze bardziej na skawińską społeczność. Staramy się, by klub aktywnie realizował misję która została zapisana w naszym statucie. Wierzymy że nasi nowi podopieczni, trenujący w ramach trójstronnego porozumienia pomiędzy stowarzyszeniami sportowymi a placówką Inkluzja, stali się na stałe naszymi małymi piłkarzami i piłkarkami. Wierzymy że będą uczestniczyli w życiu klubu wraz z rodzicami, grając i kibicując naszej pierwszej drużynie.
Treningi będą odbywały się dwa razy w tygodniu i trwały po 60 minut. Zajęcia będą miały miejsce na terenie ZIPI Inkluzja, a także na obiektach Stadionu Miejskiego w Skawinie. W połowie kwietnia organizatorzy planują uruchomić nabór dla dzieci które nie są na co dzień podopiecznymi placówki integracyjnej.
Treningi z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną pokazują nowy, szerszy wymiar projektu #nowaskawinka który wystartował dwa lata temu. W Skawince działa prężnie rozwijająca się akademia piłkarska w której trenuje ponad 100 zawodników w kilku kategoriach wiekowych.
Wspólnie dokonujemy rzeczy niemożliwych, łamiąc wszelkie bariery – dodaje Bartłomiej Wygaś